Uczeń parkuje obok belfra

samochody stojące na parkingu

Rozpiętość roczników i marek aut, którymi jeżdżą uczniowie samochodówki, jest duża. Są mercedesy, fordy, ople czy audi różnych typów i modeli. Ostatnio jeden z uczniów podjechał przed szkołę Volvo S 60. Kiedyś w modzie był volkswagen golf. Ulubionymi dodatkami, którymi młodzi kierowcy ozdabiają swoje auta, są skórzana tapicerka, przyciemniane szyby. Większość z nich lubi też bardzo głośną muzyką.

Problemem dla wszystkich kierowców jest brak miejsc parkingowych. – Liczba miejsc na terenie szkoły jest ograniczona. Ponadto przyjeżdżają do nas klienci stacji kontroli pojazdów, którzy muszą przejechać przez dziedziniec ok. 200 m od wjazdu. Część terenu zajmuje plac manewrowy do nauki jazdy. Uczniowie parkują, gdzie tylko się da. Ostatnio jedna z okolicznych spółdzielni mieszkaniowych przysłała do nas prośbę, by nasi podopieczni nie parkowali na jej terenie. Wychowawcy przekazali tę informację w klasach. Niestety, z brakiem miejsc borykamy się w całym mieście – dodaje Janusz Tomas.

Zmotoryzowani uczniowie, gdy pogoda sprzyja, często przesiadają się na skutery. Czasem na parkingu Zespołu Szkół Samochodowych stoi nawet kilkadziesiąt skuterów i motocykli.

W trudniejszej sytuacji są uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego. – Niestety, u nas nie ma możliwości parkowania na terenie szkoły. Kilkanaście miejsc jest dostępnych tylko dla nauczycieli – mówi Katarzyna Narojczyk, wicedyrektorka I LO. – Jednak z tego, co mi wiadomo, pewna część uczniów dojeżdża samochodami na lekcje. Dodatkowym kłopotem jest to, że wokół szkoły jest strefa płatnego parkowania i za postój trzeba płacić.

Do auta przesiadają się na ogół ci, dla których dojazd do miasta jest uciążliwy. – W IV klasie mam sporo lekcji i zajęć dodatkowych. Ponadto muszę mieć czas, by przygotowywać się do matury. Połączenia komunikacji podmiejskiej zupełnie mi nie pasują. Dojazd samochodem jest po prostu szybszy i wygodniejszy- mówi pan Bartosz z Łabiszyna, uczeń jednego z bydgoskich techników.

Express Bydgoski

 

 

Dodaj komentarz