Społeczna Akademia Nauk w Łodzi razem z Volvo Trucks i firmą transportową Link otwierają nową specjalizację – koordynator pojazdów autonomicznych. To pierwsza uczelnia w Polsce, która będzie kształciła ekspertów w tej dziedzinie.

Branża transportowa w całej Europie rozwija się niezwykle dynamicznie. Nie znaczy to jednak, że nie tworzą się problemy. Największym z nich jest obecnie brak kierowców. Nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie coś się miało w tej kwestii poprawić, wręcz przeciwnie.

Problem braku kierowców nie omija również polskich firm transportowych, które obsługują aż 25 proc. rynku unijnego i wytwarzają 10 proc. krajowego PKB. Dlatego eksperci uważają, że wyjściem z sytuacji jest stawianie na pojazdy autonomiczne.

Autonomia oznacza obniżone koszty

W specjalnym raporcie firma konsultingowa PwC przedstawiła bardzo optymistyczną prognozę rozwoju tej gałęzi gospodarki. Według ekspertów autonomiczna technologia przyczyni się do obniżenia kosztów zużycia paliwa i transportu od 5 do 30 proc. W praktyce roczna eksploatacja jednego pojazdu może być tańsza nawet o 30 tys. euro. Co ważne, transport autonomiczny znacznie przyspieszyłby czas dostaw, ponieważ nowoczesne samochody ciężarowe mogłyby jeździć niemal przez 24 godziny na dobę. Dziś kierowcy muszą przestrzegać ściśle określonych norm i zjeżdżać nawet na kilkunastogodzinne postoje. Pojazd autonomiczny ograniczałoby jedynie kończące się paliwo.
– Za kilka lat na drogach mogą pojawić się samochody autonomiczne, przeznaczone zarówno do przewozu osób, jak i towarów. Dlatego pracownicy zajmujący się obsługą takiego rodzaju transportu z całą pewnością będą bardzo potrzebni – tłumaczy Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Nowa specjalizacja od października

Pierwszą polską uczelnią, która w nowym roku akademickim uruchomi specjalizację koordynator pojazdów autonomicznych (na kierunku logistyka) jest Społeczna Akademia Nauk w Łodzi. Z uwagi na ogromne doświadczenie w tym temacie partnerem merytorycznym nowej specjalizacji zostało Volvo Trucks.
– Od lat angażujemy się w przedsięwzięcia, których celem jest szkolenie nowych kierowców. Tylko w ramach zainicjowanej przez nas akcji społecznej „Profesjonalni kierowcy” przez dwa lata przeszkoliliśmy 500 nowych kierowców zawodowych, a w tym roku do grupy tej dołączy minimum kolejne 300 osób – wylicza Wilhelm Rożewski z Volvo Trucks Polska. – Zdajemy sobie jednak sprawę, że potrzeby branży transportowej są dużo większe. Dlatego już dzisiaj myślimy o alternatywnych rozwiązaniach. Nie tylko pracujemy nad produkcją własnego samochodu autonomicznego, ale również wspieramy kształcenie osób, które będą obsługiwały te pojazdy w przyszłości.

Warsztaty w szkole serwisowej, wizyta w Göteborgu

Plan studiów zakłada, że w pierwszym roku nauki przyszli koordynatorzy pojazdów autonomicznych będą przede wszystkim przyswajać wiedzę z zakresu logistyki, drugi poświęcą zagadnieniom specjalistycznym. Druga część studiów w dużej mierze ma się opierać na zajęciach praktycznych.
– Społeczna Akademia Nauk otrzyma od nas szereg materiałów edukacyjnych, wypracowanych przez najlepszych ekspertów pracujących w naszej branży – zapowiada Piotr Werner z Volvo Trucks Polska. – Zależy nam również na przekazaniu studentom naszego doświadczenia zawodowego. Planujemy przeprowadzić serię warsztatów w naszej centrali w Młochowie, gdzie mieści się szkoła serwisowa Volvo Trucks. Studenci będą mieli okazję zobaczyć od środka, jak pracuje się na nowoczesnym sprzęcie i czego powinni się spodziewać w przyszłości. Okazją do poznania najbardziej zaawansowanych technologii będzie także wizyta w centrali firmy w Göteborgu. Planujemy również praktyki i staże organizowane w naszych strukturach.

 Jakub Ziębka
Krzysztof Ledzion felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0