Tragiczny bilans długiego weekendu: 41 ofiar wypadków

41 osób zginęło, 547 zostało rannych w 420 wypadkach – to bilans pięciodniowego, wydłużonego weekendu majowego na polskich drogach. Policjanci zatrzymali też 2268 pijanych kierowców.

– Największy ruch na drogach był w piątek – gdy wiele osób wyjeżdżało na wypoczynek – i we wtorek, gdy wracali. Dodatkowo w ostatni dzień długiego weekendu jazdę utrudniała pogarszająca się pogoda – padający deszcz a nawet w wielu rejonach Polski śnieg – powiedziała Grażyna Puchalska z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

– Mimo to właśnie wtorek był bardzo bezpieczny. Doszło do 60 wypadków, w których zginęły 4 osoby a ranne zostały 92 – dodała Puchalska. Zaznaczyła, że szczególnie w rejonach, gdzie padał śnieg, widać było, iż kierowcy jadą wolniej i ostrożniej.

Zwróciła również uwagę na liczbę nietrzeźwych kierowców. – Zatrzymaliśmy ich 2268. W tej liczbie najwięcej było kierowców samochodów osobowych – 1095 – dodała. Podkreśliła, że liczba ta może świadczyć „o bezmyślności wielu osób”, które mimo grożących im kar, a przede wszystkim zagrożenia dla życia swojego i swoich bliskich, decydują się wsiąść za kierownicę „na podwójnym gazie”.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za tzw. jazdę po spożyciu alkoholu – gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila – grozi zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila alkoholu kierowcy grozi do 2 lat więzienia, utrata prawa jazdy na 10 lat i do 720 tys. zł grzywny.

Policyjna akcja rozpoczęła się w miniony piątek. Funkcjonariusze sprawdzali przede wszystkim prędkość, z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość, a także stan techniczny aut i to czy dzieci są przewożone w fotelikach. W akcji wykorzystywano m.in. nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami oraz policyjne śmigłowce.

źródło: PAP, Gazeta.pl

4 komentarze do “Tragiczny bilans długiego weekendu: 41 ofiar wypadków”

  1. Pingback: 웹툰 다시보기

  2. Pingback: psilocybin mushrooms legal states​

  3. Pingback: visit

  4. Pingback: เดิมพันอีสปอร์ต

Dodaj komentarz