Tragiczne zderzenia samochodów ze zwierzętami

Policja apeluje, aby nie ignorować znaku A-18b zwierzęta dzikie. Skutki zderzeń z dzikiem, łosiem lub jeleniem są tragiczne dla kierowców i zwierząt.

Widząc znak 18-b bądźmy czujni, jedźmy ostrożnie i zmniejszmy prędkość. Pamiętajmy, że ten znak nie tylko ostrzega o możliwości pojawienia się na drodze dzikich zwierząt, ale jak wskazuje mazowiecka policja, nakłada obowiązek zachowania szczególnej ostrożności. Zwierzęta żerują przede wszystkim we wczesnych godzinach rannych i wieczorem. Oślepione światłami samochodu mogą zareagować panicznie lub nagle stanąć w bezruchu. Policjanci informują, cytujemy: Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest często nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta. O ostrożność podczas przejeżdżania przez kompleksy leśne oraz w ich pobliżu apelują także władze polskich parków narodowych, m.in. Kampinoskiego Parku Narodowego. Podkreślają, że zwierzęta, zimą bardzo aktywne w poszukiwaniu pożywienia, mogą pojawić się w miejscach, w których zupełnie się ich nie spodziewam.