Toruń: skorumpowani przed sąd

areszt policji

Nawet do dziesięciu lat więzienia może grozić pracownikom toruńskiego WORD-u. Zdaniem prokuratury brali pieniądze od kursantów, choć nie mieli wpływu na wynik egzaminu – donosi „Gazeta Pomorska”.

Do sądu trafił już akt oskarżenia przeciwko 19 osobom. Wśród nich są kierowca, mechanik i pracownik gospodarczy z toruńskiego WORD-u. Śledczy dowodzą, że obiecywali oni zdanie egzaminu na prawo jazdy w zamian za pieniądze. Pomysł mieli prosty: najpierw brali od kursantów „koperty”, potem czekali na egzamin. Kiedy przyszły kierowca czekał na swoją kolej, jeden z pracowników podchodził do egzaminatora i zamieniał z nim kilka słów na nieistotne tematy. Kursant, który obserwował scenę, był przekonany, że właśnie ważą się losy jego prawa jazdy. Potem wsiadał do samochodu i egzamin zdawał lub nie – zależnie od swoich umiejętności. Egzaminator o niczym nie wiedział. Jeśli jazda nie kończyła się pomyślnie, oszuści wiedzieli, jak wybrnąć. Tłumaczyli kursantowi, że prowadził tak źle, że egzaminator nie mógł zaliczyć jazdy bez wzbudzania podejrzeń – przecież w autach są kamery. Wtedy oszuści – jako „uczciwa firma” – oddawali pieniądze. Jeśli zaś kursant zdał, był przekonany, że zawdzięcza to łapówce. Informacja o tym, że w toruńskim WORD-zie można zdać za „kopertę”, rozniosła się szybko. Swoim kursantom ten sposób sugerowali nawet pracownicy ośrodków szkolenia jazdy w Brodnicy, Wąbrzeźnie i Jabłonowie Pomorskim – tak twierdzi prokuratura. Oni także staną przed sądem. Wśród oskarżonych znaleźli się również kursanci, których nabrali oszuści. Prawa jazdy nie stracą, bo – wbrew swoim staraniom – zdobyli je uczciwie. – Nie ma podstaw do negowania ważności egzaminu – przyznaje Maciej Rybszleger z toruńskiej prokuratury. Tym samym kończy się śledztwo, które zaczęło się w październiku. Wtedy policja zatrzymała 18 osób – wśród nich był też Jerzy Sz., egzaminator z Grudziądza. Akt oskarżenia w jego sprawie trafił do sądu w styczniu – prokuratura zarzuca mu, że w nielegalny sposób zaliczył egzamin pięciu osobom. Brał za to od 250 do 400 zł. Oskarżonym grozi od 8 do 10 lat więzienia.

żródło: „Gazeta Pomorska”

1 komentarz do “Toruń: skorumpowani przed sąd”

  1. Pingback: try this website

Dodaj komentarz