Pod koniec kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie Toru Modlin, czyli obiektu służącego doskonaleniu umiejętności kierowania pojazdami. ODTJ znajduje się w Nowym Dworze Mazowieckim, posiada dwa tory: szkoleniowy i sportowo-treningowy, i kosztował 30 mln zł.

– Tor Modlin to kolejny element aktywnie kreowanej przez samorząd polityki bezpieczeństwa na naszych drogach – mówił podczas otwarcia obiektu marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. – Ciągle chodziło nam po głowie, że jest potrzebny bardzo nowoczesny ośrodek, w którym kierowcy będą mogli doskonalić się w niełatwej przecież sztuce prowadzenia samochodu. I to zarówno początkujący, jak i zawodowi. Teraz oddajemy im do dyspozycji Tor Modlin. Oddajemy z nadzieją, że będzie to atrakcyjne miejsce spędzenia czasu i połączenia przyjemnego z pożytecznym.

Ośrodek za 30 mln zł

Tor Modlin znajduje się 36 km od centrum Warszawy, w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Lotniczego Modlin. Obiektem zarządza Warszawski Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy, czyli spółka powołana z inicjatywy Zarządu Województwa Mazowieckiego. Jej jedynym udziałowcem jest Agencja Rozwoju Mazowsza.

– Pomysłodawcy stworzenia Toru Modlin to grono osób zaangażowanych w systematyczne zwiększanie bezpieczeństwa ruchu drogowego na Mazowszu, któremu przewodzi Waldemar Kuliński, sekretarz województwa mazowieckiego. Miał on szczególny udział w powstaniu naszego ośrodka – mówi „Szkole Jazdy” prezes Toru Modlin Rafał Zięba.

Prace nad projektem ośrodka zaczęły się w 2012 roku. Jednak przed rozpoczęciem budowy część założeń została zmodyfikowana. Chodziło m.in. o to, żeby uzyskać niezależność obu części ośrodka, czyli dwóch torów: szkoleniowego i sportowo-treningowego.

– Wykonawca przejął plac budowy w październiku 2016 roku, a jesienią 2017 roku obiekt był gotowy – wylicza Zięba. – Ośrodek kosztował 30 mln zł netto. Inwestycja została zrealizowana ze środków własnych.

Dwa tory

Kierowcy mogą doskonalić umiejętności na dwóch torach: szkoleniowym i sportowo-treningowym. Pierwszy wyposażony jest w trzy płyty poślizgowe z kurtynami wodnymi i wzniesieniami z 10-procentowym nachyleniem.

Pomyślano też o motocyklistach. To właśnie z myślą o nich przygotowano plac o wymiarach 37x130 m. Na jego powierzchni zarysowane są moduły treningowe typowe dla takich pojazdów – koła, slalomy i ciasne zakręty. Z kolei na miłośników samochodów terenowych czeka tor ziemny. Luźna nawierzchnia i przeszkody dają możliwość przetestowania terenówek, quadów czy SUV-ów.

Drugi tor ma długość ok. 1,4 km. Charakteryzują go kręte trasy o różnych stopniach trudności, wymagające jazdy precyzyjnej, ale pozwalające też na osiąganie wysokich prędkości. Kierowcy mogą się sprawdzać aż na trzynastu technicznych zakrętach.

[caption id="attachment_10113" align="aligncenter" width="840"] Fot. Tor Modlin[/caption]

Centrum konferencyjne w składzie amunicji

Tor Modlin przygotował ofertę zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Zajęcia obejmują kursy bezpiecznej jazdy o różnym stopniu zaawansowania, szkolenia jazdy ekonomicznej i defensywnej, a także swobodne treningi jazdy sportowej. Goście ośrodka mają do dyspozycji nowoczesną infrastrukturę. To dwa niezależne od siebie tory, pięć modułów treningowych z czterema płytami poślizgowymi, szarpakiem oraz mokrymi i suchymi przeszkodami, wielofunkcyjny budynek z salami konferencyjnymi i szkoleniowymi, krytą trybuną i miejscami siedzącymi dla 150 osób, tarasami widokowymi, telebim, centrum konferencyjne zlokalizowane w XIX-wiecznym składzie amunicji. Wszystkie szkolenia odbywają się pod nadzorem doświadczonych instruktorów. Ośrodek ma być również wykorzystywany do organizacji różnego rodzaju imprez, takich jak zawody sportowe, prezentacje, imprezy integracyjne.

[caption id="attachment_10108" align="aligncenter" width="721"] Centrum konferencyjne zlokalizowane w prochowni                                                                                         Fot. Tor Modlin[/caption]

Kierowca rajdowy ambasadorem ośrodka

Ambasadorem ośrodka został Leszek Kuzaj, jeden z najbardziej doświadczonych i utytułowanych polskich kierowców rajdowych.

– Jestem zaszczycony, że mogę pracować z tak świetnym zespołem ludzi i zarazem być ambasadorem Toru Modlin – mówił podczas otwarcia ośrodka Kuzaj. – To wspaniały, nowoczesny i wielofunkcyjny obiekt. Głęboko wierzę, że w niedługim czasie nasz ośrodek zostanie numerem jeden wśród centrów szkoleniowych tego typu w Polsce. Robimy wszystko, by w każdej dziedzinie zapewnić najwyższe standardy. Chcemy, żeby było tak zarówno jeśli chodzi o instruktorów, szkolenia, bezpieczeństwo na obu torach, ale również zapewnianie gościom wrażeń i pozytywnych emocji – zapewnia Leszek Kuzaj. – Tak jak podczas mojej kariery kierowcy rajdowego, kiedy zawsze dążyłem do zwycięstwa, teraz też liczę, że wyjątkowy system naszych szkoleń przyniesie nam sukces.

[caption id="attachment_10107" align="aligncenter" width="840"] Leszek Kuzaj - ambasador Toru Modlin                                                                                                                                                  Fot. Tor Modlin[/caption]

Wchodzenie na wysokie obroty

Na terenie województwa mazowieckiego funkcjonuje już kilka ODTJ-otów (w Warszawie, Mławie, Bielicach, Czerwienicy i Zbuczynie). Czy na rynku jest jeszcze miejsce na kolejny taki obiekt? Zdaniem Zięby, jak najbardziej. Dlaczego?

– Tor Modlin zdecydowanie nie jest kolejnym „takim obiektem”. To miejsce niepowtarzalne i wyjątkowe, dające w zasadzie nieograniczone możliwości organizowania szkoleń, jazd treningowych, zawodów sportowych oraz wszelkich innych imprez. Mamy najnowocześniejszy, doskonale wyposażony tor szkoleniowy z pięcioma modułami treningowymi. Mamy mogący działać niezależnie tor sportowo-treningowy, znakomite zaplecze w postaci wielofunkcyjnego budynku – wymienia Zięba. – Do tego dochodzi centrum konferencyjne w prochowni z XIX wieku oraz doskonała lokalizacja. Niedawno oficjalnie rozpoczęliśmy działalność i odwiedzający nas goście są pod wielkim wrażeniem. Mam nadzieję, że – używając przenośni motoryzacyjnej – po krótkim okresie na dotarcie już wkrótce będziemy pracować na pełnych obrotach.

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=km76VefhKF0[/embed]

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=hXKXJaRqHUE[/embed]

Jakub Ziębka
Krzysztof Ledzion felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0