TK: Mandaty z fotoradarów niezgodne z konstytucją

fotoradar

Inspekcja Transportu Drogowego, która nadzoruje pracę fotoradarów w Polsce, nie może gromadzić i udostępniać danych o kierowcach – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Ministerstwo ma teraz 9 miesięcy żeby poprawić niezgodność w przepisach – informuje portal regiomoto.pl.

Trybunał Konstytucyjny zajął się sprawą na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, który wskazał na niezgodność działań Inspekcji Transportu Drogowego z ustawą zasadniczą.

Co zakwestionował TK? Jak zauważył RPO, sprzeczny z ustawą zasadniczą jest art. 129g ust. 4 prawa o ruchu drogowym, który pozwalał na przetwarzanie danych osobowych z fotoradarów. Informacje te były przekazywane nastepnie policji. Jednak zgodnie z konstytucją zapis taki powinien zostać wprowadzony poprzez odpowiednią ustawę, a nie jedynie rozporządzeniem.

– Rola rozporządzenia polega na konkretyzacji ustawy, a nie na jej dowolnym uzupełnianiu czy modyfikowaniu. W państwie prawa nie może pojawić się żadna regulacja podustawowa, która nie służy wykonaniu ustaw – cytuje uzasadnienie Trybunału Konstytucyjnego TVN24.

Nie oznacza to jednak, że mandaty nie będą teraz wystawiane. TK odroczył bowiem wejście w życie wyroku na 9 miesięcy. W tym czasie ministerstwo ma poprawić niezgodność w przepisach. Dopiero po tym czasie kierowcy będą mogli zakwestionować legalność wystawionych mandatów.

red

 

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.