Inspekcja Transportu Drogowego, która nadzoruje pracę fotoradarów w Polsce, nie może gromadzić i udostępniać danych o kierowcach - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Ministerstwo ma teraz 9 miesięcy żeby poprawić niezgodność w przepisach - informuje portal regiomoto.pl.

Trybunał Konstytucyjny zajął się sprawą na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, który wskazał na niezgodność działań Inspekcji Transportu Drogowego z ustawą zasadniczą.


Co zakwestionował TK? Jak zauważył RPO, sprzeczny z ustawą zasadniczą jest art. 129g ust. 4 prawa o ruchu drogowym, który pozwalał na przetwarzanie danych osobowych z fotoradarów. Informacje te były przekazywane nastepnie policji. Jednak zgodnie z konstytucją zapis taki powinien zostać wprowadzony poprzez odpowiednią ustawę, a nie jedynie rozporządzeniem.


- Rola rozporządzenia polega na konkretyzacji ustawy, a nie na jej dowolnym uzupełnianiu czy modyfikowaniu. W państwie prawa nie może pojawić się żadna regulacja podustawowa, która nie służy wykonaniu ustaw - cytuje uzasadnienie Trybunału Konstytucyjnego TVN24.


Nie oznacza to jednak, że mandaty nie będą teraz wystawiane. TK odroczył bowiem wejście w życie wyroku na 9 miesięcy. W tym czasie ministerstwo ma poprawić niezgodność w przepisach. Dopiero po tym czasie kierowcy będą mogli zakwestionować legalność wystawionych mandatów.


red 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0