Teraz łatwiej będzie stracić prawo jazdy. Zlikwidowane zostaną też kursy redukujące punkty karne

kierowca

Rząd zamierza zaostrzyć przepisy. Wg przygotowanego projektu nie będzie już kursów redukujących punkty karne. Kierowcy, który uzbiera 24 punkty odebrane zostanie prawo jazdy, a jak jest obecnie, tylko cofnięte. Oznacza to, że trzeba będzie ukończyć normalny kurs na prawo jazdy i zdać egzamin.

Nie będzie już kursów redukujących punkty karne.

Teraz jest tak: kierowca, który uzbiera 24 punkty karne ma cofnięte prawo jazdy. Musi tylko zdać egzamin i je odzyskuje.

Takich osób w Białymstoku nie brakuje. W ubiegłym roku prawo jazdy zawieszono 192 kierowcom, w tym roku już 77. – Zdarzają się przypadki, że prawo jazdy za punkty karne jest cofane kilkakrotnie jednej osobie – przyznaje Anna Olejnicka, kierowniczka referatu praw jazdy w białostockim magistracie. – W ciągu roku taki kierowca zbiera kolejne 24 punkty i znów zdaje egzamin.

To ma się zmienić. Według projektu nowej ustawy o kierujących ruchem, granicę 24 punktów będzie można przekroczyć tylko raz. Jeśli sytuacja się powtórzy, prawo jazdy zostanie na stałe zabrane.

– I to wszystkich kategorii jednocześnie. Trzeba będzie zapisać się od nowa na kurs prawa jazdy i zdać egzamin – opowiada Mikołaj Karpiński, rzecznik ministerstwa infrastruktury.

To oznacza, że nawet jeśli ktoś już od wielu lat miał prawo jazdy, to po uzyskaniu nowego dokumentu, będzie traktowany jak świeżo upieczony kierowca. A więc na przykład utraci zniżki, związane chociażby z ubezpieczeniem samochodu.

To nie koniec restrykcji. Teraz kierowca, który nazbierał już blisko 24 punkty karne, może je zredukować na specjalnym kursie. I to dwa razy w ciągu roku. Po szkoleniu liczba oczek zmniejsza się o sześć. W białostockim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego takie kursy od 2009 roku przeszło już 1119 osób.

– To jest błędne koło – uważa Mikołaj Karpiński. – Kierowcy koncentrują się na tym jak redukować punkty, a nie na tym jak jeździć bezpieczniej i zgodnie z przepisami.

Dlatego po wejściu w życie nowych przepisów, kursów takich już nie będzie.

Teraz rządowy projekt ustawy trafi do komisji sejmowej.

 źródło: Kurier Poranny

 

1 komentarz do “Teraz łatwiej będzie stracić prawo jazdy. Zlikwidowane zostaną też kursy redukujące punkty karne”

  1. Pingback: Library

Dodaj komentarz