Teoria na nowych zasadach

Klipy wideo z symulacją zdarzenia, które będą lepiej odzwierciedlać realne sytuacje na drodze – tak ma wyglądać egzamin teoretyczny na prawo jazdy już w przyszłym roku. Ministerstwo zapowiada, że nie zmieni się za to zakres tematyczny.

Teorię zaliczy każdy – to powszechne przekonanie zarówno wśród kursantów, jak i samych instruktorów ma odzwierciedlenie w statystykach. Średnio egzamin teoretyczny zdaje ośmiu na dziesięciu kandydatów na kierowców. To niezły wynik. Zdaniem wielu instruktorów wystarczy dobry podręcznik, testy i chęci, by poświęcić trochę wolnego czasu na naukę. 30 godzin wykładów to wystarczający czas, by przyswoić sobie wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego. Egzamin nie sprawia większych trudności. Kandydat na kierowcę ma 25 minut, by odpowiedzieć na 18 pytań (aby pozytywnie zaliczyć test na egzaminie, można popełnić maksymalnie dwa błędy). W każdej chwili może wrócić do pytania, które sprawia mu najwięcej trudności, spokojnie zastanowić się i wybrać odpowiednią odpowiedź. Nad jednym pytaniem, na przykład o pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu, może zastanawiać się dobrych kilka minut. Jednak w realnym życiu nie może sobie na taki komfort pozwolić. Minister infrastruktury chce, by egzamin teoretyczny lepiej przygotowywał do zastosowania wiedzy na drodze. I dlatego szykuje się zmiana zasad zdawania egzaminu teoretycznego. Jak mówią przedstawiciele resortu – wszystko po to, by poprawić jakość szkolenia.

Bez wątpliwości i zastanowienia

Zmiany, które zapowiada Ministerstwo Infrastruktury, można uznać za rewolucyjne, choć zaskoczenia nie budzą. Wiążą się z uchwaloną w styczniu 2011 r. Ustawą o kierujących pojazdami (wejdzie w życie w lutym 2012 r.). Przepis art. 51 ust. 2 pkt 1 ustawy określa, że część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy będzie przeprowadzana w formie testów jednokrotnego wyboru z pytaniami generowanymi w czasie rzeczywistym za pomocą techniki informatycznej w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1, D i T. Choć prace nad rozporządzeniami regulującymi te kwestie cały czas trwają, przedstawiciele resortu uchylili już rąbka tajemnicy. Najważniejsza zmiana dotyczy wprowadzenie na egzaminie klipów wideo z symulacją zdarzenia na drodze.

– Planujemy, że pytania będą prezentowane w formie krótkich filmów…

czytaj dalej klukając TUTAJ na dev.szkola-jazdy.pl