Taksówki na apkę – zmiany w imię bezpieczeństwa

Dokładna weryfikacja tożsamości potencjalnych kierowców, ich uprawnień do kierowania pojazdami oraz niekaralności to nowe obowiązki firm oferujących zamawianie przejazdów za pośrednictwem aplikacji. 

Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji, podkreśla, że wszystkie te działania będą realizowane w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów. Do 1 października firmy muszą zrealizować weryfikację uprawnień kierowców, którzy realizują przewozy na ich zlecenie. Przed rozpoczęciem współpracy i przyjęciem pierwszego zlecenia, każdy kandydat na kierowcę musi stawić się w firmie, która potwierdzi jego uprawnienia, sprawdzi tożsamość i zweryfikuje niekaralność. Przedsiębiorcy, którzy nie dopełnią nowych obowiązków, zapłacą kary nawet do 1 mln złotych. Firmy będą przechowywać wizerunki twarzy kierowców, z którymi współpracują. Dodatkowo, przynajmniej 1 raz na 50 przewozów będą sprawdzać, czy usługa jest realizowana rzeczywiście przez osobę, której ją zlecono.