Szroty królują na polskich drogach…

…i to coraz starsze. Przeciętny wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczycieli w Polsce wynosi 14 lat, a prawie połowa ma przynajmniej 16 lat. 

Według danych wyszukiwarki Rankomat, zaledwie w czasie 12 miesięcy przeciętny wiek zgłoszonego pojazdu wzrósł z ponad trzynastu do ponad czternastu lat. Według danych popularnej wyszukiwarki ubezpieczeń, w okresie trzech lat wzrósł z 40% do 44% udział pojazdów 16-letnich i starszych. Najstarsze są Volkswageny i Audi, trudno uwierzyć, ale ich średnia wieku wynosi szesnaście i pół roku. Najmłodsze są Skody i Toyoty, choć także leciwe, mają średnio ponad 12 lat. Powód starzenia się pojazdów na polskich drogach jest prosty: wzrost ceny samochodów używanych w czasie ostatnich kilkunastu miesięcy wynosi kilkadziesiąt procent. W zależności od marki i modelu może sięgać nawet czterdziestu procent. Co ciekawe, wydaje się, że dla większości nabywców w Polsce ważna jest wyłącznie cena zakupu samochodu. Nie biorą pod uwagę, np. zdecydowanie wyższej ceny OC ani kosztów napraw.