Szkolenia kierowców na „taczkach dla świnek”

Od kilku lat odnosimy wrażenie, że branża transportowa w Polsce funkcjonuje w dwóch równoległych światach. 

Jedna rzeczywistość to wysokie zarobki kierowców, nowoczesny tabor, dobre warunki pracy, szkolenia i rozwijające się firmy, które przynoszą do budżetu 10% PKB. Inna rzeczywistość to firmy, które w związku z sytuacją na Wschodzie straciły nawet 70% obrotów. W dramatycznych okolicznościach i na niekorzystnych warunkach pozbywają się leasingowanych pojazdów. Na rynku jest coraz więcej kierowców poszukujących pracy. Konkurencja z państw ościennych może liczyć na wsparcie decydentów w projektowaniu i wdrażaniu sprzyjających rozwojowi rozwiązań prawnych i podatkowych. W Polsce rządzący zapomnieli o spoczywającym na nich obowiązku tworzenia przyjaznej infrastruktury przepisów umożliwiających przedsiębiorcom sprawne funkcjonowanie. Jednym z przykładów jest toczący się od lat spór o to, czy ośrodki szkolenia powinny kształcić przyszłych kierowców zawodowych tak jak dotychczas, czy na zestawach w postaci ciągnika siodłowego z naczepą. Mieliśmy już na ten temat sejmowe dyskusje w komisji infrastruktury, opinie przedsiębiorców i branżowych ekspertów, którzy sami muszą przygotowywać do pracy świeżo upieczonych kierowców kategorii C+E. Mamy przykłady z Wielkiej Brytanii, gdzie firmom powierzono prawo i obowiązek kształcenia kierowców. Mamy przerażoną branżę OSK, która wywróci się ekonomicznie w przypadku zmiany przepisów. No więc, jak to jest?

  • Jak wygląda obecna sytuacja kształcenia kierowców zawodowych w ośrodkach szkolenia kierowców?
  •  Czy zajęcia praktyczne kursu na prawo jazdy kategorii C+E powinny być prowadzone na ciągniku siodłowym z naczepą, czy należy pozostawić w mocy dotychczas obowiązujące rozwiązania?
  • Czy dużym wyzwaniem jest rozpoczęcie pracy na zestawie: ciągnik siodłowy + naczepa jeśli w OSK kierowca uczył się na innym zestawie?

(“Taczki dla świnek” to sformułowanie użyte w publikacji przez Macieja Wrońskiego – prezesa Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska)

Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji, w czwartek 07 grudnia o godzinie 20.30. Transmisja programu Porozmawiajmy o Branży na stronie szkola-jazdy.pl oraz w naszych kanałach mediów społecznościowych.