Szczepienia instruktorów. Wniosek do Ministra Zdrowia.

Instruktorzy nauki jazdy w grupie „1” uprawnionych do dobrowolnych szczepień przeciw COVID-19 – taką decyzję powinno podjąć Ministerstwo Zdrowia – uważa Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kierowca.PL i składa wniosek w tej sprawie.
Stowarzyszenie wyjaśnia, że możliwość zaszczepienia się kadry instruktorskiej zapewni ciągłość cyklu szkoleniowego kierowców, co ma bezpośredni wpływ na kondycję całej gospodarki. Uprawnienia do prowadzenia pojazdów kat. B są najczęstszym dodatkowym wymogiem, jaki stawiają pracodawcy. Natomiast transport samochodowy generuje ponad 10% PKB.
Za przygotowanie i realizację Narodowego Programu Szczepień odpowiada Minister Zdrowia, który decyduje również o tym, które grupy zawodowe i społeczne i w jakiej kolejności włączane są do programu szczepień.
Przyjęty w grudniu Narodowy Program Szczepień jest podzielony na cztery etapy. Etap zero obejmuje szczepienia pracowników służby zdrowia i pracowników ośrodków pomocy społecznej. Etap pierwszy szczepień obejmuje seniorów w wieku powyżej 60 lat, służby mundurowe, nauczycieli, pensjonariuszy domów pomocy społecznej, a od 4 stycznia 2021 roku również pracowników żłobków. Jeżeli Minister Zdrowia przychyli się do wniosku Stowarzyszenia Kierowca.PL, kolejną grupą zawodową w tym etapie dobrowolnych szczepień będą instruktorzy nauki jazdy.