Szczecin: powstaje nowa mapa dla ciężarówek

Mapę drogową dla przejeżdżających przez Szczecin i Pomorze Zachodnie samochodów transportowych stworzą naukowcy i studenci Akademii Morskiej w Szczecinie. Celem jest m.in. ograniczenie transportu, a tym samym emisji spalin.

W czwartek 2 lutego w AM odbyło się seminarium na temat realizowanego projektu. Jak wyjaśniła PAP rzeczniczka Akademii Katarzyna Opalińska, na mapie, która ma powstać do lipca tego roku, zostaną wytyczone trasy dla firm transportowych w taki sposób, aby mogły one zmniejszyć przewozy, a tym samym ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Miałyby na tym skorzystać, oszczędzając zarówno czas, jak i pieniądze.

„Nasi naukowcy wykonali już pierwsze eksperymenty i dowiedli, że np. cztery działające w Szczecinie firmy kurierskie poruszają się 82 proc. tymi samymi trasami w te same miejsca. Jeżeli będzie istniał system, który pozwoli na przepływ informacji między nimi, to będą one mogły współdziałać tak, by połączyć siły i zintegrować przewóz przesyłek” – tłumaczy rzeczniczka.

Najpierw ma powstać mapa dla Szczecina, później obejmie cały region. Prace nad mapą są częścią międzynarodowego projektu C-LIEGE, który jest realizowany wspólnie przez 11 krajów Unii Europejskiej.

Projekt realizowany jest przy współpracy z 16 podmiotami (instytutami naukowo-badawczymi, uczelniami oraz firmami) z Niemiec, Belgii, Portugalii, Rumunii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Malty, Bułgarii oraz Polski. Koordynatorem projektu jest FIT – włoska firma konsultingowa, zajmująca się między innymi wdrążeniem innowacyjnych systemów w transporcie i logistyce.

źródło: PAP

2 komentarze do “Szczecin: powstaje nowa mapa dla ciężarówek”

  1. Pingback: go to this website

  2. Pingback: aksara178 rtp

Dodaj komentarz