Lubliniec. System SOS w BMW sam wezwał pomoc do wypadku. Kierowca był pijany

System SOS może być aktywowany ręcznie lub kiedy dojdzie do poważnego wypadku potrafi także sam wezwać na miejsce służby ratunkowe.

Kierowca BMW w późnym godzinach wieczornych jadąc autem przez Lubliniec uderzył w przydrożną latarnię. Zderzenie było na tyle poważne, że system SOS uruchomił się i wezwał na miejsce służby ratunkowe. Kiedy policjanci przybyli na miejsce wypadku zastali wewnątrz auta kierowcę, który spał. Okazało się, że jest kompletnie  pijany.

Jak działa układ SOS w BMW? Wysyła informację do Centrum Pomocy BMW o wypadku wraz z danymi dotyczącymi położenia geograficznego samochodu. Następnie informacja z centrum BMW jest przekazywana do Wojewódzkiego Centrum Powiadomienia Ratunkowego. Sygnał otrzymuje także miejscowa komenda policji.

  • 42-letni kierujący BMW może mówić o pechu bowiem ,,wsypało” go jego własne auto. Z kolei wszyscy pozostali uczestnicy ruchu drogowego mogą mówić o szczęściu, bowiem kolejny wariat na podwójnym gazie został złapany. Kierowca BMW miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, a jego niechlubny czyn kwalifikuje się jako przestępstwo, a nie wykroczenie drogowe.

Kiedy stan nietrzeźwości w wydychanym powietrzu jest większy niż 0,5 promila wówczas kierowca odpowiada już za przestępstwo. Zgodnie z art. 178a kk Sąd może wyznaczyć grzywnę, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat dwóch. Dodatkowo zastosowany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów od roku do lat 10.

Kiedy kierowca zostanie złapany za jazdę w stanie nietrzeźwości od 0,2 do 0,5 promila to wówczas mówimy o wykroczeniu. Kara jest wówczas znacznie niższa. Kierowca podlega karze aresztu oraz grzywny, nie niższej niż 50zł. Ponadto taki delikwent otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

  • Aktualnie według przepisów UE w każdym nowym samochodzie jest montowany system E-Call, który przekazuje informacje wprost do centrum ratunkowego pomijając producenta samochodu.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.