System SOS może być aktywowany ręcznie lub kiedy dojdzie do poważnego wypadku potrafi także sam wezwać na miejsce służby ratunkowe.
Kierowca BMW w późnym godzinach wieczornych jadąc autem przez Lubliniec uderzył w przydrożną latarnię. Zderzenie było na tyle poważne, że system SOS uruchomił się i wezwał na miejsce służby ratunkowe. Kiedy policjanci przybyli na miejsce wypadku zastali wewnątrz auta kierowcę, który spał. Okazało się, że jest kompletnie  pijany.

Jak działa układ SOS w BMW? Wysyła informację do Centrum Pomocy BMW o wypadku wraz z danymi dotyczącymi położenia geograficznego samochodu. Następnie informacja z centrum BMW jest przekazywana do Wojewódzkiego Centrum Powiadomienia Ratunkowego. Sygnał otrzymuje także miejscowa komenda policji.

  • 42-letni kierujący BMW może mówić o pechu bowiem ,,wsypało" go jego własne auto. Z kolei wszyscy pozostali uczestnicy ruchu drogowego mogą mówić o szczęściu, bowiem kolejny wariat na podwójnym gazie został złapany. Kierowca BMW miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, a jego niechlubny czyn kwalifikuje się jako przestępstwo, a nie wykroczenie drogowe.


Kiedy stan nietrzeźwości w wydychanym powietrzu jest większy niż 0,5 promila wówczas kierowca odpowiada już za przestępstwo. Zgodnie z art. 178a kk Sąd może wyznaczyć grzywnę, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat dwóch. Dodatkowo zastosowany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów od roku do lat 10.

Kiedy kierowca zostanie złapany za jazdę w stanie nietrzeźwości od 0,2 do 0,5 promila to wówczas mówimy o wykroczeniu. Kara jest wówczas znacznie niższa. Kierowca podlega karze aresztu oraz grzywny, nie niższej niż 50zł. Ponadto taki delikwent otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

  • Aktualnie według przepisów UE w każdym nowym samochodzie jest montowany system E-Call, który przekazuje informacje wprost do centrum ratunkowego pomijając producenta samochodu.


Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny
Albin Sieczkowski felietonista z działu Felietony
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0