Kolejne dwa wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego postanowiły zbudować ośrodki doskonalenia techniki jazdy. Tym razem chodzi o WORD-y w Suwałkach i Gorzowie Wielkopolskim.

Nowym terminem wejścia w życie obostrzeń dla młodych kierowców (między czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania uprawnień kategorii B), które mają polegać m.in. na odbyciu obowiązkowych szkoleń praktycznych w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym, jest czerwiec 2018 roku. Kolejne przesunięcie wprowadzenia nowych przepisów z pewnością nie jest na rękę właścicielom obiektów zwanych ośrodkami doskonalenia techniki jazdy, gdzie takie zajęcia miałyby się odbywać. Przez kolejne półtora roku będą musieli zarabiać na swoje utrzymanie na doskonaleniu kierowców posiadających już uprawnienia. Nie znaczy to jednak wcale, że przed budową kolejnych ODTJ-otów powstrzymują się nowi inwestorzy. Otóż pod koniec roku pojawiły się informacje, że takie obiekty zamierzają zbudować dwa WORD-y. Chodzi o ośrodki w Suwałkach i Gorzowie.


Dzierżawa na 30 lat


Na początku grudnia prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podpisał z dyrektorem tamtejszego WORD-u Henrykiem Grabowskim umowę. Na jej mocy miasto wydzierżawi na 30 lat grunty, na których do końca 2020 roku ma powstać ośrodek doskonalenia techniki jazdy.


Chodzi o nieruchomość miejską, zlokalizowaną przy ul. Krasickiego w Suwałkach. Ma tam powstać ośrodek doskonalenia techniki jazdy. W ramach umowy suwalski WORD zobowiązał się do wybudowania toru szkoleniowego oraz płyty poślizgowej z infrastrukturą służącą do szkolenia kierowców. Inwestycja ma się rozpocząć do 30 kwietnia 2018 roku i zakończyć do 31 grudnia 2020 roku.


Umowa długoletniej dzierżawy była możliwa dzięki uchwale Rady Miejskiej w Suwałkach w sprawie wyrażenia zgody na bezprzetargowe wydzierżawienie na 30 lat nieruchomości gruntowych o powierzchni 4 ha, położonych w Suwałkach przy ul. Krasickiego. Jest to niezabudowany obszar pogórniczy, powstały po eksploatacji kruszywa.


Suwalski obiekt będzie pierwszym ośrodkiem doskonalenia techniki jazdy w województwie podlaskim. Najbliższy działający ODTJ jest na Mazowszu, w Mławie.


Działka podarowana przez miasto


Do budowy ośrodka doskonalenia techniki jazdy przymierza się także WORD w Gorzowie. Nie powstanie on przy siedzibie ośrodka, bo przy ul. Podmiejskiej na taki obiekt nie ma już po prostu miejsca. Dlatego inwestycja ma zostać zrealizowana przy ul. Silwanowskiej. Działkę o powierzchni ponad 5 ha przekazano już WORD-owi w formie darowizny. Taką decyzję podjęli niedawno gorzowscy radni. Transakcję zatwierdził już także Sejmik Województwa Lubuskiego.


Według Radia Zachód, szefostwo gorzowskiego WORD-u szacuje, że inwestycja mogłaby powstać nawet w ciągu ośmiu miesięcy. Ile miałaby kosztować? Mówi się o kwocie ok. 8 mln zł. Ale wszystko oczywiście będzie wiadomo w momencie wybrania wykonawcy inwestycji. Stanie się to na drodze przetargu. Na zrealizowanie inwestycji gorzowski WORD ma aż pięć lat. Jeśli tak się nie stanie, działka wróci do zasobów miasta.


Ośrodek doskonalenia techniki jazdy w Gorzowie byłby już drugim takim obiektem w województwie lubuskim. Pierwszy powstał w Tomaszowie (gmina Żagań). Wybudował go Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zielonej Górze. Ośrodek powstał w 2011 roku na terenie byłego lotniska wojskowego. Teren liczy aż 16 ha, przed budową nie miał nawet przyłącza energii elektrycznej ani wody.


Okazuje się, że na razie tylko w dwóch województwach nie zanosi się na powstanie ośrodków doskonalenia techniki jazdy. To warmińsko-mazurskie oraz zachodniopomorskie. W innych województwach takie obiekty już działają lub mają zostać wybudowane.


Jakub Ziębka


zdjęcie: Henryk Grabowski, dyrektor suwalskiego WORD-u (z lewej) i prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podczas podpisywania umowy na dzierżawę terenu, na którym ma powstać ODTJ.

felietonista z działu
Shopping Cart
Koszyk jest pusty
Razem
0,00 
0