Surowa kara za pokazanie środkowego palca

W Sądzie Rejonowym w Bolesławcu zapadł wyrok w sprawie kierowcy, który znieważył innego uczestnika ruchu drogowego pokazując mu środkowy palec.

Sąd orzekł wyrok skazujący w postaci zadośćuczynienia w wysokości 1500 złotych, za czyn z art. 216 par. 1 k.k., tj. obraźliwy gest. Do zdarzenia doszło 4 lutego 2022 roku na autostradzie A4 w okolicy miejscowości Nowa Wieś. Kierujący pojazdem marki Mercedes E350 znieważył kierującą samochodem marki Ford Fusion. W zamieszczonym w Internecie materiale widać jak mężczyzna po zakończeniu manewru wyprzedzania wystawia przez okno rękę i pokazuje kobiecie środkowy palec. Jak podkreślają prawnicy, nie ma znaczenia forma zniewagi. Może być ona werbalna, pisemna, graficzna lub w formie obraźliwego gestu. Cytując Kodeks karny, “Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.”