Stres na egzaminie

kobieta prowadząca samochód

Stres i nerwy w czasie egzaminu są najważniejszą przyczyną porażki większości kandydatów na kierowców. Kursanci jeżdżący całkiem poprawnie, w czasie egzaminu praktycznego kompletnie tracą głowę.

Jest to jednak zjawisko zupełnie naturalne. Zbyt wysoki jego poziom wywołuje takie objawy, jak bezsenność, drżenie rąk, ucisk żołądka. U niektórych osób stres potrafi pojawić się nawet tydzień przed egzaminem. Stresuje się prawie 90% kursantów i nie sposób się od niego uwolnić, ale można sobie z nim, choć trochę poradzić. Skąd ten stres? Wiadomo, że podczas egzaminu trzeba się wykazać zarówno wiedzą teoretyczną jak i praktyczną. Trzeba pokazać nabyte w trakcie kursu umiejętności sterowania pojazdem, ocenić odległość między pojazdami, mieć refleks i umiejętność podejmowania decyzji. Żeby zdać, trzeba umiejętnie połączyć te wszystkie czynniki. Nic dziwnego, że kursanci czują się nieswojo i popełniają kardynalne błędy.Należy to wszystko połączyć z tym, że zdanie egzaminu jest w pewnym sensie przepustką do kolejnego etapu życia. Egzaminatora nauki jazdy nie interesuje, że każdy z podchodzących do egzaminu jest inny. Nikt się nie przejmuje, że ktoś może być lekko niedysponowany lub w złym nastroju. Każdy musi pokazać, że jest przygotowany do samodzielnego kierowania samochodem. Pomimo, że nerwy podczas egzaminu na prawo jazdy to norma to kilka praktycznych wskazówek przed egzaminem na pewno nie zaszkodzi a może pomóc.

W czasie egzaminu teoretycznego:

– przeczytaj pytania uważnie i powoli, aby je dobrze zrozumieć i niczego nie przeoczyć,

– odpowiadając na pytania pamiętaj, że pierwsza myśl jest zwykle najlepsza,

– nie spiesz się, masz sporo czasu.

W czasie egzaminu praktycznego pamiętaj:

– nie traktuj zbyt serio historyjek o egzaminatorach, które są zwykle mocno przesadzone,

– opanowanie i spokój jest atutem kierowcy,

– jazda egzaminacyjna to nic nowego i niezwykłego, jedź tak jak cię tego uczono w czasie jazd szkoleniowych.

Jeśli egzamin praktyczny zakończy się niepowodzeniem, nie należy popadać w przygnębienie, ponieważ:

– oblanie egzaminu nie ma nic wspólnego z brakiem inteligencji. A tym jak zareagują na to inni nie powinniśmy się przejmować,

– oblanie jest denerwujące i zwiększa koszty prawa jazdy, ale niepowodzenie na innych egzaminach ma poważniejsze konsekwencje,

– nie zdanie egzaminu ma również swoje dobre strony: następny raz nie będzie już wielką niewiadomą, a to jeden powód do zdenerwowania mniej.

ella

 

2 komentarze do “Stres na egzaminie”

  1. Pingback: ufabtb

  2. Pingback: Medicijnen bestellen zonder recept bij Benu apotheek vervanger gevestigd in Tilburg

Dodaj komentarz