Stołeczna policja oraz służba więzienna opracowały nową metodę szkolenia kierowców, która przestrzega przed niebezpiecznym zachowaniem na drodze. Jej najmocniejszym punktem jest świadectwo skazanego sprawcy wypadku, spowodowanego pod wpływem alkoholu.

Materiały zostały przygotowane w ramach kampanii „Poznaj i zrozum ryzyko…”. Jest to ok. 3 tys. pakietów edukacyjnych. Każdy z nich zawiera film oraz scenariusz zajęć przeznaczony dla pedagogów, instruktorów nauki jazdy i funkcjonariuszy realizujących zadania z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas zajęć zostaną omówione m.in.: przyczyny wypadków drogowych, najczęściej lekceważone przepisy ruchu drogowego, konsekwencje ich łamania oraz sytuacja społeczno-prawna sprawców wypadków, z uwzględnieniem tych, którzy spowodowali je ze skutkiem śmiertelnym. Materiał filmowy zawiera z kolei świadectwo mężczyzny skazanego za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu.


? Wsiadając do samochodu pod wpływem alkoholu zniszczyłem życie wielu niewinnych ludzi i swoje. Pracowałem w korporacji, studiowałem, spędzałem czas z rodziną i przyjaciółmi. Wsiadłem do samochodu. Spowodowałem wypadek, w którym zginęły trzy osoby. Miałem prawie promil alkoholu we krwi. Z powodu mojej głupoty i nieodpowiedzialności zniszczyłem życie wielu ludzi ? mówi pan Adam, sprawca wypadku.


Dla odbywających kary pozbawienia wolności sprawców przestępstw komunikacyjnych przygotowane zostały programy terapeutyczne (oddziaływanie odpowiednio dobranymi metodami w oparciu o indywidualny program terapeutyczny) oraz readaptacyjne (inne formy resocjalizacji, takie jak programy psychokorekcyjne, edukacyjne).


Walka o ludzkie życie


Pakiety trafiły do dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, warszawskiego WORD-u, ośrodków szkolenia kierowców i centrów kształcenia ustawicznego.


? Chcemy dotrzeć przede wszystkim do ludzi młodych - tłumaczy dyrektor okręgowy służby więziennej Anna Osowska-Rembecka. - Opracowany pakiet, zawierający innowacyjny film edukacyjny, w którym głos zabiera sprawca śmiertelnego wypadku, ma być przestrogą. Świadectwo Adama pokazuje, jak jeden nierozważny krok może przekreślić życie wielu osób.


Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie tego typu akcji?


- Toczymy walkę o wartość najcenniejszą - ludzkie życie - przekonuje Michał Domaradzki, komendant stołeczny policji. ?  Jestem przekonany, że efekty tych działań pojawią się w dłuższej perspektywie.


? Liczba osób zabitych w wypadkach drogowych wciąż stawia Polskę na niechlubnej pozycji jednego z liderów wśród krajów europejskich - mówi wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. - W województwie mazowieckim rekord padł w 2007 roku, kiedy na drogach zginęły 972 osoby. Od tej pory, dzięki podejmowanym licznym działaniom i kampaniom na rzecz poprawy bezpieczeństwa, udało się zahamować tendencję wzrostową. Od 1 stycznia tego roku do dziś na terenie Mazowsza odnotowano 264 ofiary śmiertelne. To o 264 osoby za dużo. Inicjatywa „Poznaj i zrozum ryzyko…” ma przeciwdziałać wypadkom drogowym, zwłaszcza spowodowanych po spożyciu alkoholu.


Konferencja i wystawa


Kampania „Poznaj i zrozum ryzyko…” została zainaugurowana w czerwcu. Wtedy to w areszcie śledczym na warszawski Mokotowie odbyła się konferencja naukowa. Przedstawiciele środowisk naukowych, instytucji rządowych i pozarządowych, policji, służby więziennej, straży miejskiej oraz dyrektorzy i egzaminatorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego rozmawiali o potrzebie edukacji, związanej z zagrożeniami w ruchu drogowym. Podkreślali znaczenie profilaktycznych działań w zakresie bezpiecznej jazdy. Dyskutowali o trzeźwości za kierownicą jako o najlepszym sposobie kształtowania prawidłowych zachowań na drodze, zdrowotnych i prawnych skutkach wypadków drogowych. Kampanii towarzyszyła także wystawa plakatów „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie (prezentowana na murze aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej oraz w podcieniach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na pl. Bankowym).


Patronat honorowy nad kampanią objęli wojewoda mazowiecki i marszałek województwa, partnerami projektu są prezydent Warszawy oraz Wojewódzki Instytut Medyczny.


Jakub Ziębka


Według statystyk policyjnych, w Warszawie od stycznia do czerwca 2014 roku w 937 wypadkach zginęło 76 osób, a 1103 zostały ranne. W jednostkach polskiej służby więziennej przebywa obecnie ponad 6,3 tys. osób skazanych za przestępstwa drogowe. (499 za nieumyślne spowodowanie wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała ? pozbawienie wolności do lat trzech; 809 za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym ? pozbawienie wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu); 5024 za prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających ? pozbawienie wolności do lat dwóch). Kolejnych 5668 osób skazanych oczekuje na wykonanie kary.

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0