W stolicy małopolski zostało ustawione nietypowe urządzenie pomiarowe, które bada emisję spalin samochodowych. Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

,,Pomiar emisji spalin” – to właśnie z taką tabliczką informacyjną od wczoraj mogą się spotkać krakowscy kierowcy. Jest to pierwsze takie urządzenie działające w Polsce. Jego zadaniem jest sprawdzanie emisji spalin w przejeżdżających samochodach. To coś jak fotoradar,  z tą różnicą, że zamiast prędkości mierzy ważne dla nas wszystkich zanieczyszczenie środowiska pochodzące z samochodów. Urządzenie za pomocą metody teledetekcji wykonuje pomiar rzeczywistej emisji spalin zwany,,remote sensing”.

Nie jest to innowacja na skalę światową, gdyż wiele dużych miast stosuje już podobne rozwiązania, np. Londyn, Zurych.

  • Badanie prowadzone jest od 10 czerwca bieżącego roku w Alejach Trzech Wieszczów oraz na ul.Księcia Józefa. Pomiary potrwają do końca czerwca. Następnie, zebrane wyniki poddane zostaną analizie. Celem badania jest sprawdzenie, która grupa pojazdów najbardziej zatruwa krakowskie ulice.

Wszyscy posiadacze starych, kopcących diesli oraz fanatycy wycinanych filtrów cząstek stałych mogą się zacząć bać.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny

 

Dodaj komentarz