Sejmowy zespół ds. bezpieczeństwa na drogach

Parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego zbierze się w styczniu i omówi propozycje rządu przedstawione w połowie grudnia przez premiera Mateusza Morawickiego oraz projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym przygotowany przez Koalicję Obywatelską.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (posłanka Lewicy), przewodnicząca zespołu poinformowała, że na spotkanie zostanie także zaproszony przedstawiciel ministerstwa infrastruktury oraz eksperci bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pierwotnie planowano, że pierwsze spotkanie zespołu odbędzie się już w grudniu 2018, jednak ze względu na szybkie procedowanie ustaw dotyczących sądownictwa, termin został przeniesiony na styczeń.

Dziemianowicz-Bąk pozytywnie wypowiada się o projekcie rządowym, który zakłada:

  • wprowadzenie pierwszeństwa dla pieszych przed wejściem na pasy,
  • ograniczenie prędkości do 50km/ godz. w terenie zabudowanym także w nocy,
  • odebranie prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/ godz. także poza terenem zabudowanym.

Posłanka chce także wysłuchać głosu organizacji zajmujących się bezpieczeństwem ruchu na drogach, aby usłyszeć jakie zmiany są ich zdaniem najbardziej pożądane. Przewodnicząca zespołu dodaje, że warto także rozmawiać o wysokości mandatów w Polsce oraz o połączeniu jej z kwotą dochodów osoby, która łamie przepisy.

„Natomiast diabeł tkwi w szczegółach, jeśli chodzi np. o bezpieczeństwo pieszych przed wejściem na pasy, to kluczowym elementem na który zwracają uwagę różne organizacje jest to, czy będzie się tam znajdował jakiś zapis dot. konieczności upewnienia się przez pieszego czy nadjeżdża pojazd, czy nie. To są takie kruczki, które mogą spowodować diametralnie różną ocenę zdarzenia drogowego, jeśli do niego dojdzie. Liczę bardzo, że uda nam się nawiązać dialog z rządem”. (źródło: PAP)