Samochody zarejestrowane w Rosji nie wjadą

W związku z publikacją wytycznych Komisji Europejskiej, od 17 września samochody osobowe zarejestrowane na terenie Federacji Rosyjskiej nie są wpuszczane do Polski. Poinformował o tym Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Przemawiając na przejściu granicznym Terespol-Brześć Kamiński zaznaczył, że jest to kolejny etap sankcji nakładanych na Rosję i jej obywateli w następstwie brutalnej agresji na Ukrainę. Minister podkreślił wyraźnie, że rosyjskie samochody ciężarowe już wcześniej były objęte tym zakazem, teraz domykamy tę sprawę. Żaden rosyjski samochód nie wjedzie do Polski. Dotyczy to wszystkich samochodów, zarówno tych, które są wykorzystywane komercyjnie, jak i samochodów prywatnych – niezależnie od tego czy samochodem kieruje obywatel Rosji czy też obywatel innego państwa. Zasada jest taka. Samochód zarejestrowany w Rosji nie ma prawa wjazdu do Polski. 

Oznacza to, że zakazany jest wjazd, przywóz, zakup, przekazywanie do krajów Unii Europejskiej, bezpośrednio lub pośrednio, samochodów i innych pojazdów silnikowych. Pojazdy zarejestrowane w Rosji, które pojawią się na granicy Unii Europejskiej będą cofane do kraju spoza Unii. Regulacja obowiązuje niezależnie od tego, czy kierowca jest obywatelem Federacji Rosyjskiej czy nie.