Samochody coraz droższe

  • Ceny samochodów wzrosły o 39% od roku 2017!
  • Wzrosty dotyczą wszystkich segmentów rynku, także pojazdów najpopularniejszych, wykorzystywanych jako samochody szkoleniowe w OSK.
  • Gościem programu Porozmawiajmy o Branży był Wojciech Drzewiecki, Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.

„Od wielu lat obserwujemy wzrost cen samochodów. Rośnie także tzw. średnia ważona cen samochodów. Jeżeli w roku 1999 samochód kosztował przeciętnie około 36 000 złotych, dzisiaj kosztuje grubo ponad 136 000”.

Widać więc, że wzrosty są znaczące. Wojciech Drzewiecki zaznacza, że średnia ważona nie odzwierciedla dokładnie cenników producentów, ponieważ przedstawia także zmiany struktury sprzedaży. Dzisiaj dominującym klientem jest klient instytucjonalny, który kupuje samochody droższe, w tym także samochody marek premium, których udział znacząco rośnie. Niemniej jednak, sam wzrost w cennikach również jest zauważalny.

„Jest on pochodną zmian, które zachodzą na rynku. Coraz większymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa, ale także poziomu emisji, który musi być coraz niższy. A im niższy poziom emisji, tym więcej urządzeń na pokładzie, które przyczyniają się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji, a co za tym idzie do wzrostu cen”.

Te urządzenia w przeszłości montowane były przede wszystkich w pojazdach wyposażonych w silniki diesla, obecnie dotarły także do pojazdów z silnikami benzynowymi, a to oznacza, że dalej będziemy świadkami wzrostu cen.