Samochody autonomiczne dopuszczone do ruchu

Zjednoczone Emiraty Arabskie są pierwszym państwem na świecie, które dopuściło do ruchu samochody autonomiczne. Czyli… po raz pierwszy prawo jazdy otrzymał samochód.

Władze Dubaju chcą aby do 2030 roku 25% wszystkich samochodów w kraju stanowiły pojazdy autonomiczne. Wydanie prawa jazdy dla pojazdu oznacza, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wprowadzony został czwarty (z pięciu) poziom autonomiczności określony jako wysoka automatyzacja. A to oznacza wprowadzenie do ruchu autonomicznych pojazdów usługowych, do słów: taxi, van, autobus, zamiatarka dodany został przedrostek robo. Mamy więc: robotaxi, robovan, robobus, robozamiatarka. Decyzja została podjęta po przeprowadzeniu 12-miesięcznych testów na drogach publicznych. W tym czasie przejażdżkę autonomicznymi pojazdami mogli odbyć zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający Emiraty.