Ruszył proces. Na ławie oskarżonych 37 osób

Sąd Najwyższy

W tym tygodniu w Lublinie rozpoczął się proces w sprawie jednej z największych afer łapówkarskich w regionie. Chodzi o korupcję związaną z egzaminami na prawo jazdy – donosi Dziennik Wschodni.

Na ławie oskarżonych znalazło się 37 osób: kandydaci na kierowców, którzy chcieli ułatwić sobie zdawanie egzaminu, właściciele autoszkół oraz byli pracownicy lubelskiego WORD-u.

Kluczową osobą z całym korupcyjnym procederze był Edward K. (pracował jako mechanik w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego). To właśnie on obiecywał bezproblemowe zdanie egzaminu, w zamian żądajac pieniędzy. Pośrednikami, którzy mieli kontaktować go z kursantami byli m.in.  były egzaminator oraz właściciel szkoły jazdy. Koszt takiej “usługi” to 1 tys. zł.

Edward K. przyznał się do winy. Dobrowolnie poddał się karze i zaproponował dla siebie 2 lata i 2 miesiące więzienia oraz 5 tys. zł grzywny. Sąd się do tego wniosku przychylił. Podobnie jak do podobnych wniosków innych 10 osób. Ale w tych przypadkach kary są znacznie niższe.

Za kilka tygodni na ławę oskarżonych wróci 26 osób, które nie przyznało się do zarzutów. Jest wśród nich m.in. 60-letni Bogdan L., były egzaminator w WORD. Zdaniem prokuratury, był jedną z osób najbardziej zaangażowanych w nielegalny proceder. Wobec tego mężczyzny toczy się jeszcze jedno śledztwo, dotyczące łapownictwa przy organizowaniu egzaminów na prawo jazdy. Oskarżonym grozi do 8 lat więzienia – czytamy w Dzienniku Wchodnim.

Według śledczych, nielegalny proceder trwał od grudnia 2012 r. do października 2013 r.

jaz

 

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.