Rozświetlamy Polskę – ruszył nowy program

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że budżet przeznaczony na przyśpieszenie modernizacji oświetlenia dróg w całej Polsce wynosi ponad miliard złotych.

Naturalnym, nowoczesnym  wyborem jest energooszczędne i trwałe oświetlenie LED. Rząd wymienia jednym tchem pozytywne skutki modernizacji: podwyższenie poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego i komfort mieszkańców. Wygenerowane przez nowoczesne oświetlenie oszczędności pozwolą samorządowcom na realizację innych, lokalnie ważnych projektów. 

Zdecydowana większość z prawie 3,5 miliona opraw oświetlenia drogowego w Polsce to energochłonne oświetlenie sodowe o mocy od 50 do 400 W. Rząd szacuje, że w wyniku przejścia na energooszczędne rozwiązania LED, samorządy zaoszczędzą nawet miliard złotych rocznie. Nie bez znaczenia jest także najlepiej rozumiana ekologiczność rozwiązania, które pozwoli na obniżenie emisji dwutlenku węgla o 1,3 miliona ton. Nabór wniosków o wsparcie z programu Rozświetlamy Polskę potrwa do 18 września.