Na specjalnie zwołanej w połowie kwietnia konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział podjęcie prac, mających usankcjonować prawnie tzw. korytarze życia. Właśnie to zagadnienie ma pojawić się w bazie pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy.
– Rozwój sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce stawia przed nami nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego chcemy pomóc polskim kierowcom w wykształceniu nawyków, poprawiających bezpieczeństwo na drogach szybkiego ruchu – podkreśla Andrzej Adamczyk.

Jak formuje się korytarz?

Jednym z takich nawyków jest formowanie tzw. korytarza życia (korytarza ratunkowego). Chodzi o stworzenie wolnego przejazdu dla pojazdów ratowniczych. Jak to się odbywa?

W sytuacji znacznego spowolnienia ruchu na drodze wielojezdniowej, np. w wyniku wypadku, stojące w korku lub poruszające się wolno pojazdy powinny zjechać do lewej (dla lewego pasa ruchu) lub prawej (dla prawego pasa ruchu) skrajni jezdni. A co w przypadku, gdy pasów ruchu jest więcej? Wtedy korytarz ratunkowy tworzony jest dla dwóch skrajnych lewych pasów ruchu.

Tworzenie korytarza ratunkowego jest prawnie uregulowane w Austrii, Niemczech, Czechach, na Słowenii i w Szwajcarii. Pozwala na skrócenie czasu dojazdu samochodów ratunkowych bądź innych służb technicznych do miejsca wypadku, w tym również na przejazd dużych samochodów strażackich, co byłoby niemożliwe, gdyby korzystały one wyłącznie z pasa awaryjnego.

Korytarze życia w bazie pytań egzaminacyjnych

O potrzebie prawnego usankcjonowania korytarzy życia w Polsce mówi się już od dawna. Szczególnie wówczas, gdy media donoszą o kłopotach, jakie mają kierowcy karetki, żeby bez problemu i szybko dotrzeć do osób poszkodowanych w wypadku drogowym.

Dlatego resort postanowił działać. Ministerstwo Infrastruktury przewidziało opracowanie, w porozumieniu z właściwymi służbami, koncepcji wprowadzenia pojęcia korytarzy życia do polskich przepisów, a następnie przygotowanie propozycji zmian legislacyjnych, precyzujących zasady ich tworzenia. Ponadto przeanalizowane zostaną możliwości podjęcia szerokiej akcji edukacyjnej wśród kierowców na temat zachowania się na autostradzie i drodze ekspresowej.
– Chcemy, aby pytania dotyczące korytarzy życia znalazły się w puli pytań egzaminu na prawo jazdy – mówi Andrzej Adamczyk.

– Przy opracowaniu polskich rozwiązań prawnych zamierzamy wykorzystać doświadczenia krajów, w których przepisy o korytarzach życia już funkcjonują, np. Niemiec. Chcemy też włączyć do naszych prac podmioty już zaangażowane w tę problematykę – dodaje sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego Konrad Romik.

Strażacy z misją

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury zostaną zrealizowane. Dlatego póki kwestii nie ureguluje się prawnie, szczególnie cenne są inicjatywy popularyzujące tworzenie korytarzy życia. Autorem jednej z nich, nazwanej „Korytarz życia – włącz myślenie”, są strażacy ochotnicy z Czernej i Ujazdu Górnego, działający w dwóch dolnośląskich powiatach: średzkim i bolesławieckim. We współpracy z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Pogotowiem Ratunkowym we Wrocławiu, wrocławską Komendą Wojewódzką Policji i tamtejszym oddziałem Polskiego Związku Motorowego stworzyli już film promujący tę ideę. Mało tego, do włączenia się do akcji udało im się przekonać znane osoby związane z motoryzacją: kierowcę rajdowego Tomasza Kuchara i drifterkę Karolinę Pilarczyk.

Jakub Ziębka
Krzysztof Ledzion felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0