Od dzisiaj wszyscy polscy kierowcy mogą bez wychodzenia z domu sprawdzić, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe. E-usługa jest dostępna za darmo na portalu Obywatel.gov.pl. Jednak żeby z niej skorzystać, potrzebny jest profil zaufany(eGO).

Jakie dokładnie informacje można sprawdzić w Internecie? Zweryfikujemy tam sumę punktów karnych, datę popełnienia wykroczenia, miejsce, w którym do niego doszło, informacje o pojeździe, dane kierowcy oraz liczbę tzw. punktów tymczasowych.


Jak uzyskać profil zaufany?


Żeby skorzystać z nowo wprowadzonej usługi, potrzebny jest jednak profil zaufany. To metoda potwierdzania tożsamości obywatela Polski w elektronicznych systemach administracji. Pozwala m.in. na wnoszenie do urzędów podań, wniosków, skarg, opłat i deklaracji drogą elektroniczną bez osobistej wizyty w urzędzie.


Profil zaufany można założyć na dwa sposoby. W pierwszym przypadku trzeba zarejestrować się na stronie internetowej pz.gov.pl, a następnie odwiedzić punkt potwierdzający (są wśród nich m.in. instytucje administracji publicznej, urzędy marszałkowskie i gminne, terenowe oddziały ZUS czy urzędy skarbowe) z ważnym dokumentem tożsamości.


Profil zaufany można też założyć bez wychodzenia z domu, z wykorzystaniem tzw. zewnętrznego dostawcy tożsamości, czyli prościej mówiąc - systemu teleinformatycznego. Obecnie z takiej opcji mogą korzystać klienci PKO BP, Inteligo, ING, Envelo oraz Banku Millennium. W najbliższym czasie do zewnętrznych dostawców tożsamości dołączą kolejne instytucje.


Kolejne e-usługi już w przyszłym roku


E-usługa umożliwiająca sprawdzenie punktów karnych jest dostępna za darmo na portalu Obywatel.gov.pl. Serwis został uruchomiony w marcu 2015 roku. Jego celem jest dostarczanie obywatelom najwyższej jakości informacji o działaniach administracji rządowej i usługach publicznych. W 2016 roku serwis Obywatel.gov.pl odwiedziło ponad 4,7 mln użytkowników, którzy wykonali ponad 18 mln odsłon. Obecnie serwis oferuje 176 usług, w tym 35 online.


Usługa „Sprawdź swoje punkty karne” jest pierwszym etapem uruchomienia systemu CEPiK 2.0. Kolejne pojawią się w przyszłym roku. Są to usługi: „Mój pojazd” (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach), „Uprawnienia kierowcy” (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o uprawnieniach do kierowania pojazdami różnych kategorii), „Udostępnij swoje dane pracodawcy” (usługa dla kierowców zawodowych, chodzi o możliwość dobrowolnego udostępnienia pracodawcy osobistych danych z bazy CEPiK, np. o liczbie zgromadzonych punktów karnych), „Sprawdź szkołę jazdy i instruktora” (możliwość sprawdzenia online, ilu wychowanków danego instruktora lub absolwentów szkoły jazdy zdaje egzamin) oraz „Przypominaj o terminach” (opcja powiadamiania - e-mailem lub SMS-em - o terminach badań technicznych pojazdu, konieczności przedłużenia polisy OC, badaniach lekarskich dla kierowców).


Zmodernizowana Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców ma zostać w całości uruchomiona 4 czerwca 2018 roku.


Jakub Ziębka

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0