Przewidywanie zagrożeń – nowa jakość w szkoleniu i egzaminowaniu- Porozmawiajmy o Branży 16 lutego 2023 o 20:30

W styczniowym programie Porozmawiajmy o Branży jednoznacznie udowodniliśmy, że coraz niższa zdawalność egzaminów na prawo jazdy jest kompromitacją systemu szkolenia i egzaminowania.

W najbliższy czwartek, 16 lutego zaprezentujemy jedno z rozwiązań, które ma szansę zmienić aktualny stan rzeczy i zapobiec egzaminacyjnej katastrofie. 

Wprowadzenie do systemu szkolenia i egzaminowania testów przewidywania zagrożeń to projekt, który zarówno z punktu widzenia ośrodków szkolenia kierowców, jak i kursantów ma same zalety. Testy hazard perception są od lat stałym elementem egzaminu z teorii w Wielkiej Brytanii, a poziom bezpieczeństwa na brytyjskich drogach jest przedmiotem zazdrości większości państw europejskich.

Testy weryfikujące umiejętność przewidywania zagrożenia na podstawie dynamicznej sytuacji drogowej to jednoznacznie edukacyjna wartość dodana i szansa na rzeczywistą weryfikację umiejętności kandydata. Kończymy z nieczytelnymi makietami i obrazkami skrzyżowań. Testy hazard perception pozwalają na umiejscowienie suchej teorii lub  znaku drogowego w kontekście rzeczywistego rozwoju zdarzeń drogowych. Stanowi to odzwierciedlenie bliskiej młodemu pokoleniu zasady learning by doing, czyli uczenia się w praktyce.  Taka forma nauki będzie dla nich po prostu…ciekawa. Ekran, wybór, aktywizacja to ich środowisko, w którym funkcjonują na co dzień. Jednym z największych wrogów skuteczności i wydajności procesu nauczania młodych ludzi jest NUDA.

Zastosowanie nowoczesnych metod nauczania i sprawdzania wiedzy to szansa na zbudowanie autorytetu instruktora i OSK jako centrum edukacyjnego. Młody kandydat na kierowcę chętniej skorzysta z eksperckich rad instruktora, jeśli będą one osadzone w konkretnym kontekście sytuacji drogowej zamiast suchych przepisów, które trudno niedoświadczonemu kierowcy osadzić w nieznanej, skomplikowanej rzeczywistości ruchu drogowego

O tym wszystkim będziemy dyskutować w programie Porozmawiajmy o Branży w czwartek 16 lutego
o godzinie 20.30
. Transmisja na portalu szkola-jazdy.pl oraz w naszych kanałach mediów społecznościowych: Facebook i YouTube. Serdecznie zapraszamy!