Przełom w śledztwie dotyczącym afery łapówkarskiej

Sąd Najwyższy

Józef P., były szef nowosądeckiego MORD, któremu postawiono siedem zarzutów korupcyjnych przyznał się do winy – powiedział PAP Piotr Kosmaty, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

Główny oskarżony zdecydował się w końcu złożyć obszerne wyjaśnienia. W konsekwencji został zwolniony do domu. Jednocześnie zarzuty w śledztwie dotyczącym korupcji przy wystawianiu praw jazdy usłyszało kolejnych ośmiu instruktorów pracujących w ośrodkach szkolenia kierowców w Małopolsce – poinformowała PAP.

W jaki sposób doszło do nieprawidłowości w wydawaniu prawa jazdy? Proceder polegał na wydawaniu podrobionych lub poświadczających nieprawdę dokumentów. Dostawały je oczywiście osoby starające się o prawo jazdy. Na podstawie takich dokumentów, dzięki łapówkom ludzie otrzymywali „prawko”. Prokuratura szacuje, że w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Nowym Sączu mogło zostać wydanych nawet 600 takich praw jazdy.

Józef P. został odwołany ze swojego stanowiska już w styczniu. Nowy dyrektor zostanie wyłoniony w postępowaniu konkursowym. Urząd Marszałkowski w Krakowie ma je rozpisać jeszcze w kwietniu.

Jednak w proceder korupcyjny w MORD-zie w Nowym Sączu jest zamieszanych dużo więcej osób. Spośród zatrzymanych w kwietniu ośmiu instruktorów aż sześciu z nich pracuje w OSK w powiecie wadowickim. Został postawiony im zarzut poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Podejrzani tylko częściowo przyznali się do winy. Pozostałych dwóch instruktorów mieszka i pracuje w Nowym Sączu. Prokuratura zarzuciła im doręczanie do nowosądeckiego MORD-u łapówek na kilka tysięcy złotych. Mężczyźni przyznali się do zarzutów i pozostali na wolności za poręczeniem majątkowym.

Jak podaje PAP, łącznie w całym procederze korupcyjnym podejrzanych jest kilkanaście osób – m.in. instruktorów nauki jazdy. Z kolei osoby, które chciały uzyskać prawo jazdy, a potem ujawniły proceder są potraktowani prze prokuraturę łagodniej. Zastosowano wobec nich tzw. Klauzulę bezkarności.

Zdaniem prokuratury śledztwo cały czas ma charakter rozwojowy.

 

3 komentarze do “Przełom w śledztwie dotyczącym afery łapówkarskiej”

  1. Pingback: SIMPLEPLAY COMPANY มีความเป็นมาอย่างไร?

  2. Pingback: packman disposables for sale

  3. Pingback: cat888

Dodaj komentarz