Przejazd autostradą A4 zdrożeje? Wszystko na to wskazuje

Firma Stalexport Autostrada Małopolska jeszcze w grudniu ubiegłego roku sporządziła oficjalny wniosek do GDDKiA o zgodę na podniesienie opłat na autostradzie A4 Kraków-Katowice.

Podwyżka miałaby ,,uderzyć” w kierowców pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5tony. Wzrost cen za przejazd to wzrost cen za transport towarów, a te finalnie będą dla klienta końcowego po wyższej cenie. Według GDDKiA ,,wzrost stawek opłat jest niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy.”

  • Opłata za przejazd dla samochodów ciężarowych od 1 marca ma wzrosnąć z 30 do 35 złotych na każdej bramce (Mysłowice oraz Balice).

GDDKiA oficjalnie ogłosiła, że jest przeciwna podwyżce opłat za przejazd autostradą A4.

,,Prawo do podwyższenia opłaty za przejazd autostradą płatną wynika z Umowy Koncesyjnej. GDDKiA nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat o ile mieszczą się one w zakresie przewidzianym w umowie. Niezależnie od tego, bezzwłocznie po otrzymaniu wniosku od koncesjonariusza, GDDKiA zwróciła się z prośbą o ponowne przeanalizowanie tej sprawy.”

Sprzeciw został wystosowany, ale proponowana podwyżka opłat przez Stalexport mieści się w zakresie zgodnym z obowiązującą umową. Oznacza to nic innego jak to, że sprzeciw GDDKiA nie ma mocy prawnej aby powstrzymać wzrost opłat.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny.

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.