Stało się to w środę. Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami wejdzie w życie 18 stycznia.

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, ustawa o kierujących pojazdami w całości nie wejdzie w życie w styczniu. W grudniu ukazał się poselski projekt jej nowelizacji, w niecały miesiąc - w trybie ekspresowym ? został zaakceptowany przez Sejm, Senat i prezydenta. Co zatem na razie się nie zmieni?


Najprostsze byłoby stwierdzenie, że wszystko, co miałoby być związane z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców. Chodzi przede wszystkim o obowiązek odbycia pomiędzy czwartym i ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy kursu dokształcającego, kierowania w okresie próbnym ? przez pierwszych osiem miesięcy ? wyłącznie samochodem oznakowanym okrągłą nalepką z zielonym symbolem liścia klonowego, odbycia kursu reedukacyjnego dla osób, które w okresie próbnym popełniły dwa wykroczenia. To jednak nie wszystko. Odroczony został także przepis o utraceniu przez kierowcę prawa jazdy w przypadku, gdy ten w okresie próbnym popełniłby trzy wykroczenia lub przestępstwo. Wszystkie te zapisy zostały odroczone do 4 stycznia 2016 r.


Nowelizacja wprowadza także przepisy przejściowe dla osób, które ukończyły szkolenie na prawo jazdy kategorii A i nie zdały jeszcze egzaminu, a 19 stycznia 2013 r. nie będą miały ukończonych 24 lat. Osoby te będą mogły uzyskać prawo jazdy kategorii A2.


 


jaz

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0