Prawym 88km/h, lewym 89km/h – czy ,,wyścigi” ciężarówek na drogach ekspresowych zostaną ukrócone?

MF (Ministerstwo Finansów) chce zakazać zbyt powolnego wyprzedzania się ciężarówek. Kilkanaście miesięcy temu ,,tirowcy” protestowali właśnie przeciwko karom za zbyt długie wyprzedzanie. Ministerstwo Infrastruktury także chce zakazu powolnego wyprzedzania się ciężarówek, ale najpierw wprowadzi w życie jazdę na suwak i obowiązkowy korytarz ratunkowy.

  • Jak oznajmił Minister Skiba z MI, manewr długiego wyprzedzania się przez ciężarówki źle wpływa na płynność ruchu oraz wywołuje negatywne emocje u kierowcy, który jedzie za takim pojazdem.

Prace mające zmienić, ulepszyć przepisy są już w toku. Nie znamy jednak żadnych konkretnych szczegółów. Nie wiadomo czy zakaz wyprzedzania będzie obowiązywał w określonych porach doby, odcinkach czy będą to inne wytyczne. Nieoficjalnie mówi się także o wprowadzeniu obowiązkowego minimalnego odstępu między jadącymi pojazdami na drogach szybkiego ruchu.

W naszym kraju jest kilka miejsc na drogach ekspresowych, gdzie jest zakaz wyprzedzania dla ciężarówek – zazwyczaj są to okolice, obwodnice dużych miast. Poza miejscami gdzie jest zakaz wyprzedzania dla ciężarówek, za zbyt długie wyprzedzanie Policja może nałożyć mandat karny od 50 do 200zł za utrudnianie ruchu – w praktyce jest to jednak martwy przepis i bardzo rzadko funkcjonariusze z niego korzystają.

  • W Nadrenii Północnej-Westfalii (kraj związkowy w zachodniej części Niemiec) kierowcy ciężarówek mają 45 sekund na manewr wyprzedzania, ale to nie wszystko. Różnica prędkości podczas wyprzedzania musi być większa niż 10km/h. Ciekawe czy podobne rozwiązanie sprawdziło by się w Polsce?

Robię sporo kilometrów rocznie i uważam też, że takie 45 sekund przydałoby się także dla kierowców samochodów osobowych. Polscy kierowcy powinni też bardziej przestrzegać przepisów mówiących o tym, że w Polsce jest ruch prawostronny – lewym pasem się tylko wyprzedza. Dobrym i obowiązkowym nawykiem kulturalnego kierowcy powinno być też patrzenie w lusterka zewnętrzne – jeżeli widzisz w lusterku pojazd na lewym pasie to poczekaj aż zakończy manewr wyprzedzania, a dopiero potem rozpoczynaj swój.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny