Prawo jazdy potrzebne w każdym wieku

  • Coraz mniej młodych Europejczyków zainteresowanych jest uzyskaniem dokumentu prawa jazdy. Dlaczego?
  • Dyskutowaliśmy o tym w programie Porozmawiajmy o Branży z Włodzimierzem Zientarskim oraz właścicielami OSK Auto Danielak z Płocka.

Tylko w czasie jednego roku o 6,5 % zmniejszyło się zainteresowanie prawem jazdy wśród młodych Belgów. A w okresie 20 lat, ten spadek wynosi 25%!

Z kolei w Szwajcarii w pierwszej dekadzie 21 wieku młodzi ludzie uzyskiwali uprawnienia w wieku 18-19 lat, a obecnie czekają do 20-25 roku życia.

Komentuje Włodzimierz Zientarski:

„Samochód był przeżyciem. To była pasja. Chciało się go mieć. Chciało się zaimponować dziewczynie, sąsiadom. Z motocyklami było to samo. Teraz moje wnuki nie chcą robić prawa jazdy. Pytanie… dlaczego tak się dzieje? Zmienia się cały świat wokół nas i oni mają swoje inne mody i inne zainteresowania. Jest Internet. Ale w pewnym momencie będą wracali do jakiegoś środka lokomocji. Przecież muszą się poruszać, muszą wyjść do ludzi”.

Wieńczysław Łabęcki zauważył, że seniorzy mieszkający na prowincji muszą mieć prawo jazdy z racji wykluczenia komunikacyjnego. Prawo jazdy pozostaje jedyną drogą do pełnej niezależności.