Prawo jazdy – dlaczego NIE?

  • Dlaczego młodzież coraz mniej chętnie i licznie zgłasza się do ośrodków szkolenia kierowców aby przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?
  • Czy to tylko kwestia demografii, czy są też inne powody?
  • Zmniejszające się zainteresowanie prawem jazdy było tematem dyskusji w programie Porozmawiajmy o Branży.

Oczywiście najlepiej zapytać samych młodych ludzi i to, na dodatek, w wielu krajach. Okazuje się, że tylko 32% osiemnastolatków w stolicy Finlandii wyraża zainteresowanie uzyskaniem prawa jazdy, podczas gdy w pozostałych regionach kraju, w których transport publiczny nie jest tak powszechnie dostępny, zainteresowanych jest od 46 do 60%.

Stanisław Danielak (OSK Auto Danielak Płock) zauważa, że młodzi ludzie są po prostu wygodni, a korzystanie z samochodu w mieście może być kłopotliwe, np. znalezienie miejsca do parkowania.

Amerykańskie badania opinii publicznej wskazują z kolei, że powodem zmniejszonego zainteresowania uzyskaniem prawa jazdy są: obawa przed wypadkami drogowymi, rozwój i dostępność komunikacji publicznej, konkurencja urządzeń transportu osobistego oraz taksówek na aplikację. Dodatkowo, europejscy młodzi ludzie wskazują, że samochód nie jest już postrzegany jako synonim statusu lub nowoczesności, dla wielu ważne są postawy proekologiczne, a także fakt, że koszty zakupu i utrzymania pojazdu są bardzo wysokie i stale rosną.

„Młode osoby unikają sytuacji, które są stresujące. Prawo jazdy to jest test, stres. Nie bez przyczyny powiedziano kiedyś, że podczas egzaminu na prawo jazdy jest wyższy poziom stresu niż na maturze”.