Poznaniacy chcący zdawać na prawo jazdy kategorii A (czyli motocykl) muszą poczekać do marca 2012 roku. Decyzję o zawieszeniu egzaminu praktycznego do końca lutego podjął we wtorek Aleksander Kowalewicz, dyrektor poznańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

- Teraz ci, którzy zaliczyli egzamin teoretyczny, muszą jechać do Leszna albo zdawać w nowym roku, ale już na nowych zasadach - informuje nasz czytelnik. - Nowy egzamin jest trudniejszy, więc lepiej pojechać do innego miasta teraz niż czekać do marca. Dlaczego dyrektor WORD podjął taką decyzję, chociaż według kursantów pogoda jest wciąż sprzyjająca?


- Chciałem uniknąć chaosu związanego z odwoływaniem egzaminów z powodu złych warunków atmosferycznych. Miałem takie prawo - ucina. To prawo, to rozporządzenie Ministra Infrastruktury, na podstawie którego szef WORD może w niesprzyjających warunkach (czasowo) zawiesić egzamin praktyczny. W rzeczywistości niewielu się na to decyduje. Nie korzystają z tego przywileju we Wrocławiu, a nawet na polskim biegunie zimna, czyli w Białymstoku. Tam decyzję o odwołaniu egzaminu podejmuje egzaminator.


- Całą zimę pracujemy normalnie, chyba że faktycznie warunki są niesprzyjające - mówi Andrzej Daniszewski z białostockiego WORD. Miastem, które czasowo nie egzaminuje, jest też Piła.


- Zamierzamy zawiesić praktyczne egzaminy, ale na razie jeszcze nie ma takiej potrzeby - mówi Zbigniew Przeworek z pilskiego WORD. - Jest bardzo dużo chętnych na egzamin. Zainteresowanie prawem jazdy jest ogromne. Wynika to ze zbliżającej się zmiany przepisów i formy egzaminu.


- Jeszcze nie wiadomo, czy i jak przepisy się zmienią. Usta-wa jest pełna luk, a nas obowiązuje rozporządzenie, którego na razie nie wydano - tłumaczy Józef Lorych z WORD w Lesznie. - Będą inne kategorie prawa jazdy, zmieni się wiek kursanta, ceny.


Nikt z rozmówców nie potrafił nam odpowiedzieć, czy w nowym roku zmienią się warunki zaliczania egzaminu praktycznego na kategorię A.


- Jeśli przepisy się zmienią, to będziemy musieli zmienić tor szkoleniowy - mówi Zbigniew Przeworek. - Na razie egzaminujemy wszystkich chętnych, jest ich bardzo dużo.


Ci, którzy zaliczyli egzamin teoretyczny, a nie zaliczyli praktycznego, mogą się udać do dowolnego WORD w kraju. W Wielkopolsce są to Leszno, Konin, Kalisz i - na razie - Piła.


Źródło: Głos Wielkopolski


 

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0