Powstanie nowy system poboru opłat drogowych

Rozpoczęły się prace nad zupełnie nowym systemem Krajowego Poboru Opłat Drogowych.

Nowy system powstanie w oparciu o mapy cyfrowe i wykorzystywać będzie cyberbramowice – punkty określające początek i koniec odcinków płatnych. Smartfonowa aplikacja umożliwi kierowcom komfortowe korzystanie z systemu. Jednym z założeń programistycznych opracowywanego rozwiązania jest otwarta architektura, która umożliwi rozbudowywanie go o nowe elementy modułowe, w miarę rozwoju technologii oraz pojawiających się potrzeb. System zostanie skonfigurowany z infrastrukturą technologiczną innych krajów Unii Europejskiej.

Jednym z założeń bezpieczeństwa systemu jest przechowywanie danych wrażliwych użytkowników dróg wyłącznie na terenie polskim oraz niekorzystanie z pośrednictwa prywatnych firm, a w razie potrzeby przekazywanie informacji bezpośrednio do służb nadzorujących przestrzeganie prawa.

W tworzenie systemu zaangażowane są następujące instytucje:

  • Główny Inspektor Transportu drogowego, który przejął system poboru opłat od generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
  • Instytut Łączności
  • Ministerstwo Cyfryzacji

 

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.