Rozpoczęły się prace nad zupełnie nowym systemem Krajowego Poboru Opłat Drogowych.

Nowy system powstanie w oparciu o mapy cyfrowe i wykorzystywać będzie cyberbramowice - punkty określające początek i koniec odcinków płatnych. Smartfonowa aplikacja umożliwi kierowcom komfortowe korzystanie z systemu. Jednym z założeń programistycznych opracowywanego rozwiązania jest otwarta architektura, która umożliwi rozbudowywanie go o nowe elementy modułowe, w miarę rozwoju technologii oraz pojawiających się potrzeb. System zostanie skonfigurowany z infrastrukturą technologiczną innych krajów Unii Europejskiej.
Jednym z założeń bezpieczeństwa systemu jest przechowywanie danych wrażliwych użytkowników dróg wyłącznie na terenie polskim oraz niekorzystanie z pośrednictwa prywatnych firm, a w razie potrzeby przekazywanie informacji bezpośrednio do służb nadzorujących przestrzeganie prawa.

W tworzenie systemu zaangażowane są następujące instytucje:

  • Główny Inspektor Transportu drogowego, który przejął system poboru opłat od generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

  • Instytut Łączności

  • Ministerstwo Cyfryzacji


 
Szymon Janicki felietonista z działu Język angielski dla instruktorów
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0