Posłowie przegłosowali kolejną zmianę w ustawie o kierujących

Chodzi o nowelizację dotyczącą ustalania miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o prawo jazdy, a także likwidacji możliwości uzyskania prawa jazdy kategorii A w wieku osiemnastu lat przez funkcjonariuszy straży pożarnej, korzystających z motocykla podczas wykonywania czynności służbowych. Jest to spóźniona inicjatywa, mająca na celu dostosowanie do regulacji unijnych i wyeliminowanie rozwiązań zakwestionowanych przez Komisję Europejską.

Nowelizacja przewiduje m.in. konieczność składania oświadczenia pod groźbą odpowiedzialności karnej, że ubiegająca się o prawo jazdy osoba:

a) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej przez 185 dni

w każdym roku kalendarzowym:

– ze względu na swoje więzi osobiste i zawodowe albo

– z zamiarem stałego pobytu wyłącznie ze względu na swoje więzi osobiste,

albo

b) przebywa regularnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na swoje więzi osobiste, a jednocześnie, że ze względu na swoje więzi zawodowe kolejno przebywa w co najmniej dwóch państwach członkowskich Unii Europejskiej, albo

c) przebywa nieregularnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na swoje więzi osobiste, ponieważ przebywa w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej w celu wypełniania zadania o określonym czasie trwania, albo

d) przebywa na terytorium innego państwa ze względu na podjęte w tym państwie studia lub naukę w szkole.

Ustawę przyjął już Sejm, uwag do niej nie miała także senacka komisja infrastruktury.

 

red

 

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.