Andrzej Gawron i Dariusz Starzycki – posłowie Prawa i Sprawiedliwości napisali do ministra infrastruktury petycję, w której apelują o zmiany w statusie WORD-ów, „generujących nieuczciwe i niejasne mechanizmy działania”. To ciekawe, tym bardziej, że w ostatnim czasie ministerstwo chętnie mówi o tym, co już niebawem w systemie egzaminowania zmieni.  Także w kwestii WORD-ów.

W interpelacji nie przeczytamy nic nowego, jest ona oparta na raporcie NIK z… 2015 roku. Rozpoczyna się stwierdzeniem, że „szkolenie na kursach nauki jazdy musi reprezentować odpowiedni poziom nauczania, tak w znajomości przepisów jak i jazdy”. Następnie autorzy petycji zajęli się już WORD-ami, gdzie, jak czytamy „wykazano braki w bezstronności oceny egzaminów: przeprowadzali je egzaminatorzy nadzorujący i dyrektorzy co powodowało konflikt kompetencyjny”. Mowa jest także o tym, że to WORD-y mają monopol na egzaminowanie, a podstawowym źródłem ich finansowania są opłaty egzaminacyjne.

Posłowie zadają także ministerstwu pytania. Chcą np. wiedzieć, czy resort zamierza rozwiązać „problem krzywdzącego dla obywateli mechanizmu, który wykorzystywany jest do zwiększania przychodów WORD-ów kosztem kursantów”. Co ich jeszcze interesuje? Ano choćby to, czy ministerstwo podejmie kroki zmierzające do zmiany statusu WORD-ów, które „generują nieuczciwe i niejasne mechanizmy działania”.

Wygląda na to, że posłowie nie śledzą doniesień medialnych, bo niedawno przedstawiciele resortu bardzo chętnie opowiada zmianach w systemie szkolenia i egzaminowania kierowców, które już wkrótce zamierzają wprowadzić. Kiedy? Nie wiadomo. Żaden projekt zmiany w ustawie o kierujących pojazdami nie został jeszcze opublikowany.

Jakub Ziębka
Krzysztof Ledzion felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0