Posłowie PiS uderzają w WORD-y. Interpelują, choć resort zapowiada zmiany

egzamin na prawo jazdy

Andrzej Gawron i Dariusz Starzycki – posłowie Prawa i Sprawiedliwości napisali do ministra infrastruktury petycję, w której apelują o zmiany w statusie WORD-ów, „generujących nieuczciwe i niejasne mechanizmy działania”. To ciekawe, tym bardziej, że w ostatnim czasie ministerstwo chętnie mówi o tym, co już niebawem w systemie egzaminowania zmieni.  Także w kwestii WORD-ów.

W interpelacji nie przeczytamy nic nowego, jest ona oparta na raporcie NIK z… 2015 roku. Rozpoczyna się stwierdzeniem, że „szkolenie na kursach nauki jazdy musi reprezentować odpowiedni poziom nauczania, tak w znajomości przepisów jak i jazdy”. Następnie autorzy petycji zajęli się już WORD-ami, gdzie, jak czytamy „wykazano braki w bezstronności oceny egzaminów: przeprowadzali je egzaminatorzy nadzorujący i dyrektorzy co powodowało konflikt kompetencyjny”. Mowa jest także o tym, że to WORD-y mają monopol na egzaminowanie, a podstawowym źródłem ich finansowania są opłaty egzaminacyjne.

Posłowie zadają także ministerstwu pytania. Chcą np. wiedzieć, czy resort zamierza rozwiązać „problem krzywdzącego dla obywateli mechanizmu, który wykorzystywany jest do zwiększania przychodów WORD-ów kosztem kursantów”. Co ich jeszcze interesuje? Ano choćby to, czy ministerstwo podejmie kroki zmierzające do zmiany statusu WORD-ów, które „generują nieuczciwe i niejasne mechanizmy działania”.

Wygląda na to, że posłowie nie śledzą doniesień medialnych, bo niedawno przedstawiciele resortu bardzo chętnie opowiada zmianach w systemie szkolenia i egzaminowania kierowców, które już wkrótce zamierzają wprowadzić. Kiedy? Nie wiadomo. Żaden projekt zmiany w ustawie o kierujących pojazdami nie został jeszcze opublikowany.

Jakub Ziębka

Wasze komentarze (18)

  1. ,,generują niejasne i nieuczciwe metody działania,,.......wordy poruszają się w granicach stanowionego prawa i to samo w sobie jest jasne i uczciwe. A można rozmontować trybunał, sądy, konstytucję to dla dojnej zmiany rozmontowac wordy to jak splunąć. Tylko co dalej.
  2. Co na to RODO? aby uzyskać prawo jazdy musisz wyrazić zgodę na rejestrowanie wizerunku. Nie pytają o zgodę a jak nie wyrażę zgody to co dalej, czy jest to zgodne z konstytucją? czy mają prawo odmówić egzamin i wydania dokumentu dlaczego? jaka jest podstawa prawna odmowy?, dlaczego wołają po nazwisku czasem je przekręcając?. Mario płoty i strażnicy są w prawie każdym WORD, w Polsce w mim też na 100%
  3. Ilość wątków w dyskusji świadczy po części że coś jest na rzeczy i każda ze stron oczekuje zmian. Dobrych zmian wpływających na BRD. Na pewno egzamin na placu manewrowym go nie zapewni.. gdzie wyjazd poza obszar zabudowany nie mówiąc o autostradach! Egzamin w obecnej formie to trochę farsa i uczenie na małpę .

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.