Funkcjonariusze Policji z Katowic odebrali kilka dni temu 54 nowe radiowozy. fot.Policja.pl

Nowe pojazdy to głównie ekologiczne Toyoty Corolly z napędem hybrydowym, ale nie tylko. W tak licznym ,,pakiecie” nowych aut znalazły się także mniej ekologiczne, nieoznakowane Kie Stinger, których głównym zadaniem jest walka z piratami drogowymi.

Wszystkie pojazdy zostały zakupione ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, środków samorządowych oraz budżetu policji.

Jak podkreślił na oficjalnym przekazaniu pojazdów nadinsp. Krzysztof Justyński, nowe samochody to nowy wizerunek policji. Większość aut to hybrydy ponieważ zależy nam także na ochronie środowiska – dodaje nadinsp.

Nowoczesne samochody trafiły już na komendy Policji do:

 • Będzina,
 • Bielska – Białej,
 • Bytomia,
 • Chorzowa,
 • Cieszyna,
 • Częstochowy,
 • Gliwic,
 • Katowic,
 • Kłobucka,
 • Lublińca,
 • Mikołowa,
 • Piekar Śląskich,
 • Pszczyny,
 • Raciborza,
 • Rybnika,
 • Siemianowic Śląskich,
 • Sosnowca,
 • Świętochłowic,
 • Tarnowskich Gór,
 • Tychów,
 • Wodzisławia Śląskiego,
 • Zabrza,
 • Zawiercia,
 • Żywca.

Nowe radiowozy posiadają obfitą listę wyposażenia, które zapewni wysokie bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania podczas wielogodzinnej służby. Na pokładzie każdego z nowych pojazdów nie zabrakło automatycznej skrzyni biegów, automatycznej klimatyzacji oraz kamery cofania. Koszt każdej Toyoty Corolli Kombi to 102 000 zł brutto. Pod maską hybrydowego auta o pojemności 1,8 litra znajdziemy łącznie 122 KM. Razem z nowo zakupionymi pojazdami policjanci otrzymają szkolenia od importera marki, które obejmą część teoretyczną, ale także praktyczną.

 • Do komendy z Bielska-Białej, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Katowic, Sosnowca, Zabrza i Zawiercia poza ekologicznymi Toyotami pojechały też Kia Stingery zakupione w ubiegłym roku. Sam koszt wideorejestratorów i tablic świetlnych do tych pojazdów to aż 480 000zł.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny

Dodaj komentarz