Ponad 400 tysięcy nowych kierowców rocznie

Surowe kryteria jakie musi spełniać kandydat na kierowcę nie zniechęcają. Każdego roku liczba osób, które chcą otrzymać upragniony dokument  z napisem prawo jazdy utrzymuje się na mniej więcej tym samym poziomie.

  • Według Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w 2018 roku wydano 417 973 praw jazdy.
  • Rok wcześniej liczba nowych kierowców z uprawnieniami wynosiła 417 072.

CEPiK podkreśla, że jest to ogólna liczba nowych osób posiadających uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych we wszystkich kategoriach. Niestety, nie opublikowano danych stwierdzających ile konkretnie osób nabyło uprawnienia w poszczególnych kategoriach.

Na podstawie ilości wydawanych dokumentów,  najwięcej kierowców przybywa w marcu i październiku. Jeśli chodzi o położenie geograficzne,  niezmiennie od wielu lat  najwięcej osób uzyskuje uprawnienia  w województwie mazowieckim. Drugie miejsce pod względem liczby wydawanych praw jazdy należy do woj. śląskiego, a podium zamyka wielkopolskie.

Z danych wynika, że najmniejszą popularnością cieszą się WORDy w opolskim, podlaskim i lubuskim.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny