Ponad 1000 kierowców rannych w wyniku nieprawidłowego wyprzedzania

153 osoby straciły życie a 1042 zostały ranne na polskich drogach w 2022 roku w wypadkach drogowych wynikających z nieprawidłowo przeprowadzonego manewru wyprzedzania.

To aż 5% ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami w Polsce w ubiegłym roku i ponad 9% wszystkich ofiar wypadków, które straciły życie na drogach. Podczas manewru wyprzedzania kierowcy popełniają szereg błędów i łamią wiele przepisów, m.in. wykonują manewr w miejscach, w których obowiązuje zakaz wyprzedzania, jadą z nadmierną prędkością. Niestety, wciąż zaskakująco popularne jest wyprzedzanie na trzeciego lub wciskanie się między pojazdami. Kierowcy zapominają lub nie wiedzą, że zmieniając pas mają obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdom, które już na docelowym pasie się znajdują.