Polskie miasta chcą być eko, czyli strefa czystego transportu

Powyższe znaki to D-54 (strefa czystego transportu) oraz D-55 (koniec strefy czystego transportu). Nowe znaki istnieją od 29 sierpnia 2018 roku, ale dopiero za kilka dni będzie można je zobaczyć na ulicy. Pierwszym miastem, które wyznaczyło strefę czystego transportu jest Kraków.

Krakowscy radni jako pierwsi w Polsce zdecydowali o wyznaczeniu strefy czystego transportu w stolicy małopolski. Strefą ma zostać objęta dzielnica Kazimierz, która jest niezwykle zatłoczona zarówno przez mieszkańców jak i turystów. Wspomniana eko strefa ma zostać wprowadzona na próbny okres sześciu miesięcy. Jeżeli pomysł się sprawdzi to znaki D-54 oraz D-55 w tym miejscu pozostaną na stałe.

Do wyznaczonej strefy spalinowym samochodem będzie mógł wjechać:

  • mieszkaniec danego obszaru,
  • przedsiębiorca wynajmujący lokal na tym terenie

O ile właściciele lokalów będą mogli do strefy wjeżdżać bez problemu o tyle od 1 stycznia 2026 roku przedsiębiorcy będą mogli poruszać się w tej strefie tylko i wyłącznie autami niskoemisyjnymi.

Strefa Czystego Transportu w Krakowie obowiązywać będzie od 4 stycznia 2019 roku. Jej obszar to teren placu Nowego znajdujący się w środku dzielnicy Kazimierz. Do ekologicznej strefy zostanie ponadto przyłączonych szesnaście pobliskich ulic.

Ograniczenia wjazdu będą dotyczyć także taksówek. Od 1 stycznia 2026 roku do strefy będą mogły wjeżdżać tylko taksówki elektryczne oraz te napędzane wodorem lub gazem (niestety nie chodzi tutaj o LPG, a o CNG). Strefy Czystego Transportu według przepisów mogą powstawać w miastach powyżej 200 000 mieszkańców. Zazwyczaj będą to centra lub inne miejsca o dużym natężeniu ruchu pojazdów.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że wokół krakowskiej dzielnicy Kazimierz nie dojdzie do paraliżu komunikacyjnego.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny.

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.