Policjantki stanowią 20% polskiej Policji

Co piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą. Kobieta w mundurze zatrzymująca auto do kontroli czy patrolująca ulice to w dzisiejszych czasach normalny widok. W korpusie służby cywilnej większość stanowią Panie, które zajmują się administracją. fot. Policja.pl

Coraz więcej kobiet decyduje się stać na straży prawa. Panie w Policji nie mogą liczyć na żadnej przywileje – tak samo jak mężczyźni muszą przejść testy sprawnościowe. Również rozpoczynają służbę w Policji od służby patrolowej. Panie możemy spotkać we wszystkich pionach takich jak prewencja, służba kryminalna czy dochodzeniowa.

W kadrze kierowniczej polskiej Policji jest kilkaset Pań. W całej historii Policji były także dwie Panie, które awansowały na stopień generalski. Pierwszą kobietą generał w polskiej Policji była nadinsp. Irena Doroszkiewicz – była Komendantem Wojewódzkiej Policji w Opolu. Drugą Panią generał jest nadinsp. Helena Michalak – Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim, która pełniła służbę na stanowisku Zastępcy Komendanta Głównego Policji.

Kobiety z natury mają mniejsze skłonności do niebezpiecznych zachowań na drodze. Dla nich bezpieczna jazd jest priorytetem, dlatego też powodują znacznie mniej wypadków.

  • Z okazji dnia kobiet wszystkim Paniom, nie tylko tym w mundurach życzymy dużo zdrowia i spełnienia najskrytszych marzeń.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny

Wasze komentarze (1)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.