Polak potrafi – opatentował sygnalizator dla pieszych

Rafał Skrzetuski, przedsiębiorca z Niemodlina opracował projekt uruchamianego przez pieszego sygnalizatora, który poprzez intensywny ruch obrotowy daje znać kierowcy, że pieszy zamierza przejść przez jezdnię.

Urządzenie zostało pokazane szerszej publiczności pierwszy raz podczas Międzynarodowych Targów Innowacji INTARG 2023 w Katowicach. Sygnalizator został nagrodzony srebrnym medalem w kategorii “Bezpieczeństwo i ochrona”. Wykorzystujące napęd grawitacyjny urządzenie jest dodatkowym sygnałem pieszego informującym kierowcę o zamiarze przejścia przez jezdnię. Uruchamiany dźwignią sygnalizator może wirować nawet 20 sekund- to wystarczy, aby przejść nawet przez najszerszą jezdnię. Urządzeniem zainteresowała się Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Komenda Wojewódzka Policji w Opolu.