Polacy sprawdzają w sieci punkty karne. Uwaga na oszustów!

kobieta pracująca przy komputerze

Ponad 170 tys. kierowców sprawdziło stan swojego konta punktowego bez wychodzenia z domu. Obywatele założyli niemal 70 tys. nowych profili zaufanych (eGO). To bilans po zaledwie czterech dniach od uruchomienia e-usługi „Sprawdź swoje punkty karne” – informuje resort cyfryzacji.

Możliwość sprawdzenia online punktów karnych to pierwszy etap wdrażania programu CEPiK 2.0 prowadzonego przez Centralny Ośrodek Informatyki na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji. Usługa została udostępniona 24 kwietnia. Już od początku cieszyła się wielkim zainteresowaniem Polaków.

Żeby skorzystać z e-usługi, trzeba posiadać tzw. profil zaufany (eGO). Jest to narzędzie do weryfikacji tożsamości obywatela. Od uruchomienia usługi „Sprawdź swoje punkty karne” obywatele założyli blisko 70 tys. nowych profili zaufanych, w zdecydowanej większości z użyciem e-konta w banku.

– Przypominamy też, że e-usługa „Sprawdź swoje punkty karne” dostępna jest wyłącznie za pośrednictwem portalu Obywatel.gov.pl i  można ją zrealizować całkowicie darmowo – przypomina Karol Manys, rzecznik resortu cyfryzacji. – Do sprawdzenia punktów karnych drogą elektroniczną potrzebny jest tylko profil zaufany (eGO). Usługa nie wymaga udostępniania żadnych danych osobowych. Wszelkie inne strony www, które „oferują” rzekome informacje o stanie punktów karnych, w zamian za podanie jakichkolwiek danych lub wniesienie jakiejkolwiek opłaty, należy traktować z dużą ostrożnością, ponieważ może to być próba wyłudzenia danych lub pieniędzy.

Tylko od 24 do 28 kwietnia ponad 170 tys. kierowców sprawdziło stan swojego konta punktowego bez wychodzenia z domu.

jaz

Dodaj komentarz