Polacy jeżdżą za szybko

radar

Nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości przez kierowców – to przyczyna jednej trzeciej wypadków. Taką ocenę przedstawili podczas spotkania w Sejmie policjanci i specjaliści BRD.

W spotkaniu, które odbyło się 16 lutego w sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele MSW, Policji, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Najwyższej Izby Kontroli, GDDKiA i GIODO.

– Nie możemy sobie poradzić przede wszystkim z przestrzeganiem dopuszczalnych prędkości, od ponad dwudziestu lat ponad 30 proc. wypadków jest spowodowanych nadmierną prędkością – mówił na spotkaniu dyrektor Biura Ruchu Drogowego KGP Marek Fidos. – Wysokość mandatów, od dawna niezmieniana, dla wielu ludzi się zdezaktualizowała. W sąsiednich krajach 'nie ma zmiłuj się’, kary za przekroczenie prędkości są drakońskie.

Według części uczestników spotkania – zmiany legislacyjne powinny umożliwi policji obligatoryjne zatrzymywanie prawa jazdy bezpośrednio na drodze za drastyczne przekroczenie prędkości”, np. o 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Przemawiają za tym również statystyki przedstawione przez głównego inspektora transportu drogowego. Tomasz Połeć wspomniał, że od lipca do końca zeszłego roku 75 fotoradarów GITD zarejestrowało ponad 600 tys. zdjęć. – Można odnieść wrażenie, że ciągle mamy do czynienia z przypadkami, kiedy ograniczenia prędkości traktowane są co najwyżej jako nieśmiała sugestia zarządzającego ruchem co do preferowanego stylu jazdy – komentował Połeć.

Optymistyczną informacją było to, że w ciągu ostatniej dekady liczba zabitych na drogach zmalała o jedną trzecią – w 2000 r. ofiar śmiertelnych było 6,3 tys. O 70 proc. wzrosła natomiast w tym okresie wzrosła liczba pojazdów – z 14 mln do 24 mln. Do ponad 70 proc. wypadków doszło na obszarach zabudowanych. Według przedstawionych na posiedzeniu sejmowej komisji statystyk w zeszłym roku doszło na polskich drogach do blisko 40 tys. wypadków. Zginęło w nich 4 171 osób.

Źródło: PAP

 

 

6 komentarzy do “Polacy jeżdżą za szybko”

  1. Pingback: magic mushroom dispensary colorado​

  2. Pingback: dk7 สล็อต

  3. Pingback: runtz

  4. Pingback: Fernald Belcampo scandal

  5. Pingback: instalatie aer conditionat

  6. Pingback: auto swiper

Dodaj komentarz