Podwyżka cen egzaminów na prawo jazdy

Sejmiki województw podejmują decyzje o podniesieniu cen egzaminów na prawo jazdy, które będą obowiązywać od początku kwietnia. A domagający się od kilku miesięcy podwyżek egzaminatorzy, będą mieli wyższe uposażenia.

Na przykład radni sejmiku województwa pomorskiego zdecydowali, że cena egzaminu z teorii na wszystkie kategorie prawa jazdy wyniesie 50 zł. To o 20 złotych więcej niż dotychczas. Zdecydowanie więcej zapłacą kandydaci na kierowców za egzamin praktyczny. Egzamin na kategorie AM, A1, A2, A, B1, B, B96, C1, D1 oraz T kosztować będzie 200 złotych. Będzie więc drożej, w zależności od kategorii o 60 lub 30 złotych. Opłata za egzamin praktyczny na kategorie B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E wyniesie 250 złotych. Decyzje o podniesieniu opłat za egzaminy podjęli już samorządowcy ze Śląska i województwa zachodniopomorskiego. To pierwsze podwyżki od 10 lat. Dyrektorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego podkreślają, że do podwyżek zmusza ich rzeczywistość rynkowa i galopujące koszty prowadzenia działalności. Droższe jest… wszystko: paliwo, media, infrastruktura, koszty utrzymania pojazdów. Więcej zarobią egzaminatorzy. W województwie pomorskim minimalna stawka wynagrodzenia egzaminatora wyniesie tyle, ile obecnie stawka maksymalna i zostanie podwyższona o kolejne 500 złotych.