Bardzo serdecznie dziękujemy Wam za udział we wczorajszej dyskusji o zasadach bezpiecznej jazdy w warunkach długiego listopadowego weekendu. Za wszystkie komentarze i odpowiedzi, za korespondencję Messengerową oraz maile. Poniżej krótkie podsumowanie rozmowy, adresowane zarówno do Was, jak i do młodych kierowców, którzy są coraz częstszymi gośćmi na szkole-jazdy.pl
Jak jechać bezpiecznie, gdy dzień staje się coraz krótszy, droga często jest daleka, mamy za sobą i/ lub przed sobą korki, jedziemy z całą rodziną, jest już ślisko, rodzaj i intensywność opadów atmosferycznych ma zmienny charakter (deszcz, czasem śnieg), mgły, wahania temperatury? Na dodatek jeszcze  w okolicach cmentarza, gdy już chcemy zaparkować samochód spotykamy się z niezwykle wzmożonym ruchem pieszych, którzy w pośpiechu i emocjach wizyty na grobach bliskich zupełnie ignorują ruch pojazdów.


  • Jerzy Kaaz zwraca uwagę na kiepski stan dróg lokalnych. Udając się w daleką podróż korzystamy z autostrad i dróg ekspresowych, które w Polsce są nowe i komfortowe, jednak ostatnich kilka/ kilkanaście kilometrów często pokonujemy korzystając z dróg lokalnych pamietających minioną epokę motoryzacyjną: nierówności, dziury, wąska jezdnia. W dyskusji Messengerowej Andrzej wskazał także w tym kontekście pieszych bez odblasków brak pobocza.

  • Zachowanie pieszych było często poruszanym wątkiem: nie tylko na drogach, ale w bezpośredniej okolicy cmentarzy: ludzie poruszający się po jezdni, gwałtownie wchodzący na nią (Anna: "uwaga na martwe pole"). Nie sposób przewidzieć zachowań pieszych w takim dniu, więc w miastach i wioskach "jedźmy po prostu wolno", to opinia Tomasza Zielińskiego. A Robert Kępa uzupełnia: "tak, w obszarze zabudowanym poruszajmy się kilka lub kilkanaście km/godz. wolniej niż w zwykłe dni".

  • Krzysztof Janiszewski w obszernej wypowiedzi wskazywał na przemilczaną w mediach zasadę jazdy defensywnej, odstęp- regułę 3-4 sekund. I wprowadził temat konieczności dokształcania kierowców, dbałości o dobre nawyki,  świadomości.

  • Ta świadomość i kultura jazdy zdominowały dyskusję: doskonałe "nie czyń bliźniemu, co tobie niemiłe" Łukasza Minty, w kontekście wczorajszego święta wybrzmiało jeszcze mocniej. "Jedź i pozwól jechać innym" Zbyszka Popławskiego,

  • "Nie jedźmy na pamięć", napisał  Piotr Zadrożny. Większość miejscowości na drogach prowazących do nekropolii wprowadza zmiany w organizacji ruchu. Maciej Wątorowski uzupełnia, że te zmiany dotyczą w ogóle całej sieci dróg w Polsce, w związku z robotami budowlano-remontowymi zakrojonymi na szeroką skalę. Znaczenie uważności i kultury podkreślił także Dawid Liwski pisząc: "nie zaskakuj i  nie daj się zaskoczyć".


Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy, że w tym wyjątkowym dniu znaleźliście czas na rozmowę, dzielenie się wiedzą i kształtowanie świadomości użytkowników dróg. Wasza wiedza i doświadczenie to dla nas inspiracja do kolejnych dyskusji.  

Wam również życzymy udanego odpoczynku weekendowego i ... bezpiecznych powrotów w niedzielę.
Szymon Janicki felietonista z działu Język angielski dla instruktorów
Shopping Cart
Koszyk jest pusty
Razem
0,00 
0