Coraz więcej ofert na zdobycie prawa jazdy w Czechach. Kuszą 100 proc. zdawalnością i atrakcyjną ceną.

Jedno z typowych ogłoszeń tego typu przedstawił ostatnio „Dziennik Gazeta Prawna” Oferty zdobycia prawa jazdy u naszych południowych sąsiadów ilustrują zazwyczaj slogany: „Prawo jazdy dla każdego! Masz problem ze zdaniem egzaminu na prawo jazdy? Straciłeś prawo jazdy za punkty? Za jazdę po alkoholu i boisz się ponownie podejść do egzaminu? Z nami zdasz bez problemu!”. Jak podkreślają dziennikarze „Dziennika” nie łatwo jest dowiedzieć się szczegółów na temat oferty. Z pośrednikiem można się skontaktować jedynie w niedzielę. I tylko między godziną 16 a 18. Kiedy w końcu udało się dodzwonić, mężczyzna się nie przedstawia. Za to od razu wylicza: „Najbliższy termin 26 sierpnia, odjeżdżamy co miesiąc 20-osobową grupą z Katowic. Koszt: 2100 zł. Luksus kosztuje. Zdają wszyscy”. Informuje, że w cenie są nie tylko kurs, badania lekarskie i jazdy, ale również tłumacz czeski, który pomoże na miejscu, tłumaczenie prawa jazdy na język polski oraz jego przesłanie przesyłką kurierską do Polski. - Zda pani na 100 procent, tam nie ma żadnych placów manewrowych. Wykuje pani na pamięć odcinek jazdy i z głowy - mówi pośrednik. Co z teorią? - Banał, siada pani do komputera i załatwione. Łatwizna - przekonuje. A jazdy? - Jest 20 godzin, ale one najczęściej nie są potrzebne, bo 80 proc. tych, którzy wyjeżdżają, potrafią już jeździć. Stracili prawo jazdy za punkty albo alkohol. A jak pani nie umie jeździć, to 20 godzin wystarczy, zobaczy pani - dodaje lekko już poirytowany.


Oferta kusi wielu, gdyż w Czechach zdawalność sięga 90 proc., a kilka podejść do egzaminu to rzadkość. Aby jako obcokrajowiec móc skorzystać z oferty trzeba jednak spełnić dość istotny warunek, trzeba okazać zaświadczenie o pracy w Czechach lub potwierdzony przez policję meldunek tymczasowy na terenie tego kraju na co najmniej 185 dni. W rozmowie z dziennikarzami pośrednicy twierdzą, że są w stanie to wszystko zapewnić w zgodzie z prawem, co jednak wydaje się dość podejrzane.


Prawnicy przestrzegają przed takimi podejrzanymi układami. Mimo obietnic, że wszystko jest w zgodzie z prawem, może okazać się, że tak nie jest, a wtedy możemy ponieść prawne konsekwencje.


mp/Dziennik Gazeta Prawna


 

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0